Zpět na články

Proč se nechutným věcem říká zrovna 'hnus fialovej'?

Fialová barva asi nepatří mezi obecně nejoblíbenější, ale proč čeština při představě čehosi odporného používá zrovna označení "hnus fialovej"? Proč ne třeba "hnus zelenej" nebo "hnus hnědej"?

Pomoc UNRRA zahrnovala potraviny, oblečení, hygienické výrobky, ale třeba i zdravotnický materiál nebo pneumatiky Pomoc UNRRA zahrnovala potraviny, oblečení, hygienické výrobky, ale třeba i zdravotnický materiál nebo pneumatiky, zdroj: Profimedia.cz

Teorií o původu "hnusu fialovýho" je několik, od genciánové violeti až třeba po odkaz na bulvární plátky první republiky. Nicméně s největší pravděpodobností označení vzniklo po druhé světové válce.

S koncem druhé světové války do Československa a dalších osvobozovaných zemí začala po stovkách tun proudit humanitární pomoc United Nations Relief and Rehabilitation Administration, známá pod zkratkou UNRRA. Pomoc byla ze dvou třetin financovaná Spojenými státy, přispěly ale i další země, třeba Kanada, Velká Británie, ale i Československo, které dodalo třeba cukr.

Některé delikatesy Čechoslováci neocenili

Od května 1945 do konce června 1947 získalo Československo pomoc za zhruba 270 milionů dolarů – kromě základních potravin a obilí bylo její součástí oblečení, obuv, látky, pneumatiky, léky (hlavně penicilin), zdravotnický materiál, mýdlo, cigarety, ale i domácí zvířata, traktory, umělá hnojiva nebo třeba mostní konstrukce. Vše zdarma, jen za cenu dopravy a administrativy.

profimedia-0161561978 Ukázka složení balíčků UNRRA z plzeňské výstavy v roce 2010, zdroj: Profimedia.cz

Bylo toho vskutku hodně, nás však zajímají potraviny. Rozdíly v jídelníčku a úpravě stravy mezi Američany a Čechoslováky nebyly zrovna nejmenší. Ano, čokoláda, žvýkačky, kakao, káva, cola nebo třeba grepový džus slavily úspěch. Ale vepřové ve sladké jablečné omáčce nebo burákové máslo končilo často zbytečně v odpadu.

Umět jen trochu anglicky...

Stejně jako fialový instantní iontový nápoj, balený v půlkilové plechovce. Na plechovce byl napsaný návod – vsypte lžičku do sklenice s oslazenou vodou. Výsledný nápoj hroznové chuti měl tělu rychle dodat základní živiny a vitaminy.

Jenže kdo tehdy uměl tak dobře anglicky? Lidé ho tak zkoušeli konzumovat různě – jen na lžičce, v neslazené vodě nebo třeba jako sypání na jídlo. A to pak opravdu chutnalo tak nechutně, že se "hnus fialovej" jako vyjádření odporu udrželo dodnes. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články