Zpět na články

Proč se zrovna Francie stala terčem teroristických útoků

Neuplynul ještě ani rok od masakru v redakci francouzského satirického časopisu a útoku na košer samoobsluhu a Francií otřásl další teror.  Proč mají islamisté spadeno zrovna na Francouze? 

Francouzská stíhačka Rafale nasazená do letecké operace spojenců těsně před startem Francouzská stíhačka Rafale nasazená do letecké operace spojenců těsně před startem, zdroj: Profimedia.cz

V prohlášení Islámského státu, který se v sobotu přihlásil k pařížskému masakru, se uvádí, že útoky v Paříži jsou odvetou za "bombardování muslimů v zemích chalifátu".

Celé prohlášení v anglickém překladu:

Jenže pozice Islámského státu na Blízkém východě nebombardují jen francouzské stíhačky, náletů se účastní i další členové západní koalice pod vedením Spojených států.

Francouzi jsou ovšem kromě Američanů nejaktivnější a systematicky se zaměřili na likvidaci infrastruktury islamistů. Tento týden například bombardovali ropné věže v syrské oblasti Dair az-Zaur, aby zastavili přítok peněz Islámského státu, jehož hlavní příjmy pocházejí právě ze surovin.  

Efektivitu francouzských náletů měla ještě zvýšit vlajková loď francouzského námořnictva nesoucí jméno po Charlesi de Gaullovi, jejíž zapojení do operace nedávno oznámil francouzský prezident Francois Hollande.

Na počátku října francouzské letouny vybombardovali syrské město Rakka, metropoli Islámského státu. Francouzská armáda se soustředila mimo jiné na likvidaci spojek a pohlavárů IS zodpovědných za verbování lidí ve Francii.

Francouzi od počátku září zvedly své stíhačky do vzduchu na třináctsetkrát, provedli 271 náletů a zničili přes 450 teroristických cílů. K bombardování používají šest víceúčelových stíhaček Rafale, které "parkují" ve Spojených arabských emirátech, a také šest víceúčelových bombardérů Mirage 2000 dislokovaných v Jordánsku.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články