Zpět na články

Procento nejbohatších bude do dvou let vlastnit víc než zbytek planety

Sociální rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi se stále prohlubují. Podle britské nevládní organizace Oxfam bude v roce 2016 majetek jednoho procenta nejbohatších lidí vyšší než zbytku planety. 

Procento nejbohatších lidí bude v roce 2016 vlastnit více majetku než zbytek světa Procento nejbohatších lidí bude v roce 2016 vlastnit více majetku než zbytek světa, zdroj: ThinkStock

Podíl majetku jednoho procenta nejbohatších stále roste. Zatímco v roce 2009 to bylo 44 procent veškerého majetku, v loňském roce se toto číslo zvýšilo na 48 procent. "A v roce 2016 překročí 50 procent," uvedla organizace.

Podle generální ředitelky Oxfamu Winnie Byanyimaové vlastní 80 nejbohatších lidí tolik majetku, kolik 50 procent nejchudších. "Propast mezi velmi bohatými a zbytkem populace se rychle prohlubuje. Mezinárodní lídři by se měli pustit do osobních zájmů velkých hráčů, kteří brání spravedlivějšímu a více prosperujícímu světu," řekla.

Organizace proto navrhla sedmibodový plán, který by měl pomoci snížit nerovnosti. Patří do něj například potírání daňových úniků, větší zdanění kapitálu, ale například i prosazováním bezplatných veřejných služeb a zavedení minimální mzdy.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články