Zpět na články

Průzkum STEM: Koalice poprvé ztrácí většinu ve sněmovně

Koalice by poprvé od sestavení vlády letos v létě ztratila většinu v Poslanecké sněmovně, naopak by ji získala levicová opozice. Oslabily by přdevším ODS a VV, ale i TOP 09.

zdroj: Mediafax

Kdyby se sněmovní volby konaly v říjnu, získala by koalice ODS, TOP 09 a VV ve dvousetčlenné dolní komoře jen 95 křesel, to je o 23 méně, než má ve skutečnosti, vyplývá z volebního modelu agentury STEM.

Méně poslanců by podle něj měly především ODS a VV. Postavení nejsilnější strany podle stranických preferencích si zachovala a ještě posílila opoziční ČSSD. 

VV by se do sněmovny ještě dostaly

Podle volebního modelu by měly menší zastoupení ve sněmovně všechny tři vládní strany: ODS by měla 44 poslanců (ve skutečnosti jich má 53), TOP 09 by podle modelu získala 35 křesel (41) a VV 16 mandátů (24).

Oproti tomu obě levicové opoziční strany by podle modelu měly mandátů více - ČSSD 74 (56) a KSČM 31 (26). Podle modelu STEM by tak současná koalice měla 95 a levicová opozice 105 poslanců. Odchylka v modelu jsou dva mandáty.

Pokud jde o preference v procentech voličských hlasů, získala by nyní ČSSD 25,5 procenta, ODS 15,9, TOP 09 12,7, posilující komunisté 12 a Věci věřejné 6,9 procenta. Lidovci i zelení zůstávají hluboko pod pětiprocentní hranicí.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články