Zpět na články

Putin pozastavil platnost dohody s USA o likvidaci raket

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret, jímž pozastavil platnost smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v období studené války. USA odstoupení od INF ohlásily v únoru a zdůvodnily to tím, že Rusko dokument nedodržuje, což Moskva popírá. Putin tehdy varoval Američany, že na jejich krok bude reagovat zrcadlově.

Ruský prezident podepsal dekret, který platnost smlouvy pozastavuje Ruský prezident podepsal dekret, který platnost smlouvy pozastavuje, zdroj: Profimedia.cz

Moskva nyní podle prohlášení Kremlu reagovala na porušování amerických smluvních závazků. Rozhodnutí prezidenta vstupuje v platnost ihned a odvoláno bude v okamžiku, kdy USA údajné nedostatky odstraní.

Prezident USA Donald Trump odstoupení od INF oznámil počátkem února. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

Smlouva podepsaná v roce 1987 ukládá oběma stranám zničit veškeré rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů. Už během vlády bývalého prezidenta USA Baracka Obamy se z Washingtonu ozývaly stížnosti, že Rusko dohodu porušuje.

Co je předmětem kritiky? 

Předmětem americké kritiky je raketa zvaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale raketa dolet povolených 480 kilometrů.

Rusko naopak tvrdí, že smlouvu porušují Američané, a to od roku 1999. V rozporu s ní bylo prý umístění systému protiraketové obrany v Evropě. V této souvislosti Moskva vyzvala USA k likvidaci pozemních víceúčelových odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu, jež prý smlouvu porušují.

Dnešní oznámení Kremlu není překvapením, záměr odstoupit od smlouvy INF Putin oznámil už počátkem února. Slíbil tehdy, že Rusko nerozmístí zbraně středního a krátkého doletu v Evropě ani v jiných částech světa, dokud tak neučiní Spojené státy.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články