Zpět na články

Putin vyhlásil ostré protiturecké sankce. Zrušil i dovolené u moře

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil sankce proti Turecku jako odvetu za sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou. Omezen dovoz tureckého zboží, v Rusku nebudou zaměstnáváni turečtí občané a turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky. Opatření se dotknou i dopravního spojení mezi oběma zeměmi. Od ledna bude také pozastaven bezvízový styk.

Ruský prezident Vladimir Putin (ilustrační foto) Ruský prezident Vladimir Putin (ilustrační foto), zdroj: Profimedia.cz

Podle Putinova dekretu bude zakázán dovoz určitého zboží z Turecka, jehož seznam má vypracovat ruská vláda. Turecké firmy působící v Rusku nebudou mít přístup k ruským zakázkám nebo nebudou moci podnikat v určitých oborech. Od ledna příštího roku také ztrácejí turečtí občané možnost získat v Rusku práci.

Tato sankce se týká zhruba 80000 tureckých občanů, kteří momentálně v Rusku pracují. Spolu s jejich rodinnými příslušníky dosahuje počet Turků žijících v Rusku hranice 200 000. Usadili se kromě velkých měst hlavně severně od Kavkazu a ve Stavropolském a Krasnodarském kraji.

Konec dovolených v Turecku

Putin rovněž rozhodl, že ruské letecké společnosti nebudou smět nabízet zájezdy do Turecka. Charterový letecký provoz se úplně zastaví. Turecko bylo dosud spolu s Egyptem nejoblíbenější turistickou destinací Rusů.

Podle šéfa vládní turistické agentury Rosturizm Olega Safonova embargo na cestování do Turecka pomůže k oživení vnitrostátní turistiky. "Význam je gigantický," řekl Safonov novinářům s tím, že vnitrostátní dovolenou si prý nyní dopřeje o tři až pět milionů Rusů víc než v minulých letech.

Postižena bude i doprava, vláda má na pokyn prezidenta posílit kontrolu tureckých autodopravců na ruských silnicích. Důvodem je podle dekretu "zajištění bezpečnosti". Tu má vláda za úkol ve zvýšené míře zajistit i v Černém a Azovském moři.

Lítost Erdogana nestačila

Ruský prezident sérií odvetných opatření reaguje na sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, k němuž došlo minulé úterý. Ruská armáda už poslala do Sýrie baterii moderních protiletadlových raket S-400 a přesunula k syrským břehům raketový křižník Moskva.

Putin podepsal dekret krátce po prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který vyjádřil nad zkázou ruského letadla lítost. "Jsme z tohoto incidentu opravdu smutní. Přejeme si, aby se to bývalo nestalo, ale stalo se to. Doufám, že se něco podobného nebude opakovat," pronesl Erdogan v projevu ke svým stoupencům.

Odvetná opatření, jak o nich informovala agentura TASS, mají dočasnou platnost. Kdy budou odvolána, se v dekretu nepraví. Důvodem sankcí je podle oficiální zprávy "ochrana občanů Ruské federace od zločinného či jiného protiprávního jednání".

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články