Zpět na články

Putin: Za demonstrace se musí platit víc. V přepočtu až milion korun

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vstoupil do vzrušené debaty o chystané novele shromažďovacího zákona, která mnohonásobně zvyšuje pokuty pro organizátory nepovolených demonstrací. Zákon, který opozice považuje za skandální, šéf Kremlu označil za potřebný, i když zdůraznil, že novela musí "upevnit demokratický charakter státu".

zdroj: Profimedia.cz

Kontroverzní právní normu v úterý v prvním čtení schválila ruská Státní duma, druhé čtení je na pořadu na počátku června. K projednání v horní parlamentní komoře by novela mohla být připravena v polovině příštího měsíce. Odpor ruské opozice vyvolává zejména ustanovení, které organizátorům nepovolených veřejných akcí ukládá pokutu až 1,5 milionu rublů (960.000 korun). Dosud to bylo asi tisíc rublů (640 korun).

"Musíme ochránit lidi od krajností," argumentoval dnes Putin v rozhovoru s vedením vládní strany Jednotné Rusko. "Společnost a stát mají právo chránit se před takovými projevy," konstatoval. Zároveň upozornil, že "jakékoli úpravy zákona musejí upevnit demokratický charakter státu a společnosti".

Požádát prezidenta o veto

Na zasedání byl přizván i Michail Fedotov, šéf prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva. Fedotov, který patří ke kritikům připravované novely, oznámil, že pokud jím vedený poradní orgán shledá návrh nového zákona vadným, požádá prezidenta, aby ho vetoval.

Podle ruských médií není vyloučeno, že novela, ostře sledovaná v Rusku i v zahraničí, projde ve druhém a třetím čtení dalšími úpravami. Nevylučuje se zejména snížení extrémně vysoké horní hranice pokut; dolní hranice ve výši 30.000 rublů (přes 19.000 korun) by měla být zachována.

Tagy: Rusko pokuta demonstrace

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články