Zpět na články

Radioaktivita z japonské elektrárny Fukušima dorazí nad Evropu

Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 má dnes dorazit nad střední Evropu. Obyvatele ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, sdělila s odvoláním na německý úřad pro životní prostředí agentura DPA.

zdroj: Archiv

Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly nad Českou republiku.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, uvedl Erich Wirth z německého úřadu. Wirth předpokládá, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní".

I v dlouhodobém horizontu by hladina radiace měla zůstat velmi nízká. "Souvisí to s tím, že vzdálenost (od Japonska) je hodně velká," říká Wirth.

Lidé výrazněji ohroženi nejsou

Podobný názor vyjádřil v noci na dnešek mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák, podle něhož navíc výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach směřoval nad Českou republiku. Stav záření na území ČR lze sledovat na webu Státního ústavu radiační ochrany.

V úterý dorazil radioaktivní prach z elektrárny Fukušima 1 přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé jimi ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Výkyvy radioaktivity sleduje síť 63 monitorovacích stanic ve světě. Provozovány jsou Organizací pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články