Zpět na články

Rakousko žaluje Airbus. Viní ho z podvodu s eurofighterem za miliardy

Rakouské ministerstvo obrany podalo žalobu na společnost Airbus kvůli podezření z podvodu při objednávce víceúčelových stíhacích letadel Eurofighter z roku 2003. Podvod se údajně týkal nepravdivých údajů o prodejní ceně a vybavení strojů.

Eurofighter. Ilustrační snímek Eurofighter. Ilustrační snímek, zdroj: ThinkStock

Hodnota kontraktu byla dvě miliardy eur (54 miliard korun) a Rakousku vznikla škoda přinejmenším 183,4 milionů eur (pět miliard korun). Jak na tiskové konferenci oznámil ministr obrany Hans Peter Doskozil, škoda by se mohla vyšplhat až na 1,1 miliardy eur (30 miliard korun).

Žaloba se opírá o nedávno dokončené ministerské vyšetřování. Ukázalo se údajně, že společnost Airbus Defence and Space a výrobce letadel Eurofighter podvedly Rakousko nepravdivým údajem o prodejní ceně i o vybavení strojů. Vídeň společnosti údajně "podvodným způsobem klamaly" už od roku 2002. Letoun vyrábí konsorcium, jehož členy jsou společnosti Airbus, britská BAE Systems a italská Leonardo.

Rakousko původně chtělo objednat 24 letounů Eurofighter, později ale kvůli mimořádným výdajům spojeným s povodněmi objednalo 18 strojů. V roce 2007 snížilo objednávku na 15. Před čtyřmi lety pak nařídilo přezkoumání kontraktu pro podezření z korupce.

Podle zprávy z vyšetřování by Rakousko v případě, že by dostalo pravdivé informace, letouny Eurofighter vůbec nekoupilo. "Pokud by nedošlo ke klamání o podstatných okolnostech (obchodu), nerozhodla by se Rakouská republika pro nákup stíhaček Eurofighter, ale pro nákup stíhaček JAS 39 Gripen, které nabídla společnost SAAB, a ušetřila by tak značné výdaje," stojí ve zprávě ministerské vyšetřovací komise.

Podle Doskozila podvedly firmy Airbus a Eurofighter Rakousko vědomě. Společnost Airbus se k obviněním blíže nevyjádřila.

Podle agentury Reuters byl obchod od počátku kontroverzní. Už v roce 2003 se objevila obvinění, že politici a úředníci inkasovali prostřednictvím zprostředkovatelů peníze za takzvané offsetové programy, tedy kontrakty, které nákup letadel doprovázely. Zatímco tyto programy byly součástí nákupní smlouvy, jejich cena se stanovila odděleně.

Rakouští a němečtí prokurátoři vyšetřují kauzu eurofighterů několik let. V případě mnichovské prokuratury se očekává, že šetření bude ukončeno v polovině letošního roku. Společnost Airbus, která je největším evropským výrobcem letadel, údajně s vyšetřovateli spolupracuje.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články