Zpět na články

Rath u soudu: Jak dělaly firmy ve výběrových řízeních "křoví"

Krajský soud v Praze dnes pokračuje ve výslechu podnikatelky Ivany Salačové v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obviněných z údajné korupce při zadávání veřejných zakázek. Salačová odpovídala na dotazy advokátů a soudu, uvedla například, že předem domluvené firmy dělaly ve výběrových řízeních "křoví", aby tendr vypadal navenek v pořádku. Advokáti jí pokládali desítky dotazů a snažili se ji znevěrohodnit. Salačová se jako jediná přiznala ke korupci a má zatím pozici spolupracující obviněné, proto by mohla dostat nižší trest. 

Ivana Salačová Ivana Salačová, zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

Advokáti podnikatelce kladli otázky týkající se podrobností o veřejných zakázkách na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice a o tom, jak se podílela na jejich upravování. Zaměřil se na to zejména Rathův obhájce Adam Černý. Jeho dotazy provázely námitky soudce Roberta Pacovského, který upozorňoval, že zadané dotazy již dříve zazněly. Právník musel několikrát otázky upřesňovat a měnit. Černý tvrdí, že se vytváří dojem, "že pokud se upraví podmínky výběrového řízení, tak firma vyhraje tendr, což ale není pravda." "Již jsme slyšeli, že zakázka mohla být šitá na míru i více firmám," uvedl. 

Salačová na to odpověděla, že zadání bylo "ušité" tak, že do druhého kola postoupilo více firem, které předem souhlasily, že budou dělat "křoví", aby navenek výběr vypadal podle pravidel. 

Soudce převzal roli vyslýchajícího

Dotazoval se také soudce Pacovský. Ptal se na znalecké posudky ohledně zakázky na Gymnázium Hostivice. Salačová uvedla, že se s dokumentem neseznamovala. 

Pacovský také ukázal Salačové krabici na láhve vína, která je jako důkaz součástí spisu, s otázkou, zda ji poznává. Uvedla, že tento typ krabice nesl jeden z obžalovaných, šéf firmy Konstruktiva Branko, která vyhrála soutěž na opravu zámku Buštěhrad, Pavel Drážďanský, když šel za tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, která je mezi obviněnými. Salačová již dříve uvedla, že v krabici měla být "provize". Obžaloba hovoří o úplatku. Krabici s penězi pak podle spisu našla policie loni v květnu v rukou Ratha, když jej zadržela. 

Z obviněných se dotazoval Salačové pouze Rath. Zajímaly jej smlouvy Salačové firmy Fisa týkající se rekonstrukce Buštěhradu. Směřoval k době, kdy zámek ještě nepatřil Středočeskému kraji, a také se ptal na to, který starosta památku převedl na kraj. Salačová si nebyla jistá, Rath ji odpověděl, že to byl "pan Nový z ODS". Na několik Rathových otázek odpověděla, že si na nic nepamatuje. 

Mechanismus byl stále stejný

Salačová na dotazy advokátů znovu popisovala, jak vypadal mechanismus upravených soutěží. "Když se tam (do zadání) dá ukazatel, který splňuje jen jediná firma," popsala údajný korupční postup. Například u Buštěhradu to byl požadavek práce restaurátora s praxí nad určitý počet let, dále také počet zaměstnanců a další podmínky. "Takto se to dá ovlivňovat a doplňovat, jak je potřeba," dodala. 

Soudce pak nechal na dvou televizních obrazovkách přehrát videozáznam z předchozích výpovědí Salačové na policii. Mimo jiné na nich uvedla, že Ratha viděla pouze třikrát a nikdy se s ním o žádné provizi nebavila. Pancová si údajně v případě Buštěhradu řekla nejdřív o provizi 15 milionů, což se prý později změnilo na 24 milionů. Salačová měla zajistit polovinu peněz. "Později mi bylo sděleno, že musí být provize i pro Lucii Novanskou 400 tisíc," dodala podnikatelka. Novanská je rovněž mezi obviněnými, ze zdravotních důvodů se ale z projednání omluvila. 

Stejně jako v pátek, kdy Salačová také vypovídala, panovala při dotazech v soudní síni napjatá atmosféra. Právníci Salačové kladli desítky detailních dotazů a snažili se ji znevěrohodnit. Dotazování provázela řada námitek soudce a také obhájce podnikatelky Vojtěcha Veverky. Obžaloba pro Salačovou navrhuje pozici spolupracující obviněné, celou skupinu má prý vlastním přiznáním rozkrýt. Ostatní vinu popírají. Co se týče Ratha, její výpověď zatím na něj přímo neukazuje, Salačová o jeho zapojení do korupce pouze spekulovala. 

Výhrůžky pokračují

Salačové výpověď navázala na dotazy z pátku, kdy soud požádala o přerušení výslechu, protože byla rozrušená. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". 

Pro Salačovou je důležité, aby vypovídala stejně jako před policií. Jen tak si může udržet pozici spolupracující obviněné. Podle žalobce Petra Jiráta se jí zatím daří kauzu rozkrývat. 

Žalobce viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy, údajně měl u sebe v krabici sedm milionů korun. Rath popřel, že by vzal úplatek, a tvrdí, že policie manipulovala s důkazy. Stejně odmítají obvinění někdejší poslanec Petr Kott a jeho partnerka Pancová. Trojice je dosud ve vazbě. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

Tagy: soud korupce kauza Rath

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články