Zpět na články

Řecká policie tvrdě zasáhla proti stávkujícím řidičům

Řecká policie v pátek zasáhla obušky proti stávkujícím čerpadlářům a řidičům u ropné rafinerie nedaleko Soluně. Nejméně dva lidé byli zraněni, informovala o tom agentura DPA.

zdroj: Archiv

proti vládní reformě trvají již od pondělí. Vláda ve středu vydala nařízení, podle něhož se tito řidiči musejí vrátit do práce. Odboráři však odpověděli, že budou nařízení ignorovat. 

Televizní záběry podle tiskových agentur ukázaly policisty s plnou výzbrojí, jak se snaží protestujícím zabránit, aby nákladními vozy blokovali přístup k ropné rafinerii. Vláda navíc rozhodla, že zásobování čerpacích stanic zajistí armáda, napsala agentura DPA. 

Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v zemi, a tím také způsobila nedostatek zboží v obchodech na mnoha místech pevninského Řecka. Na několika málo čerpacích stanicích, kde je ještě možné benzin a naftu koupit, se tvoří dlouhé fronty. 

Majitelé čerpacích stanic a řidiči asi 30000 cisteren a nákladních vozů stávkují na protest proti plánům na změnu licenčních pravidel, která má posílit konkurenci v odvětví. Změna pravidel je součástí podmínek pro půjčku ve výši až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), kterou Řecku slíbily země eurozóny a Mezinárodní měnový fond. 

Příkaz civilní mobilizace, který vláda ve snaze o ukončení stávky ve středu použila, je součástí nouzových ustanovení, jež jsou normálně vyhrazena pro případ války či živelní pohromy. Stávkující řidiči dostali 24 hodin na návrat do práce, jinak jim hrozí uvěznění a ztráta licence. 

Řidiči však prohlásili, že se proti tomuto nařízení postaví nepřímo a že budou pokračovat ve svých protestech různými formami neposlušnosti. Během čtvrteční demonstrace rozehnala policie asi 500 protestujících řidičů slzným plynem. Tento incident však rychle skončil.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články