Zpět na články

Řecký parlament po napjatém jednání schválil třetí záchranný balík

Řecký parlament po dlouhé debatě konečně schválil dohodu o třetím záchranném balíčku, na kterém se země dohodla se svými věřiteli. Ještě před koncem hlasování dohodu podpořilo 222 ze 300 poslanců. Proti bylo 64, jedenáct poslanců se zdrželo. Tři poslanci nebyli přítomni. 

Řecký premiér Alexis Tsipras nemá jistotu, že třetí balík podpoří členové jeho vlastní strany Řecký premiér Alexis Tsipras nemá jistotu, že třetí balík podpoří členové jeho vlastní strany, zdroj: Profimedia.cz

Premiér Alexis Tsipras prosadil dohodu o nové pomoci, se kterou jsou spojena další úsporná opatření, s pomocí opozice.

Tsiprasova vládní strana SYRIZA má ve 300členném zákonodárném sboru 149 mandátů. Část krajně levicového křídla SYRIZY dohodu odmítá, proti hlasoval mimo jiné někdejší ministr financí Janis Varufakis.

Důsledky přijetí dohody

Ze 149 poslanců SYRIZY jich v pátečním hlasování  32 hlasovalo proti dohodě, 11 se zdrželo a jeden nebyl přítomen. Znamená to, že v pro návrh nezvedlo ruku 43 poslanců levicové strany, což je o sedm více, než na konci července při hlasování o druhém balíku úsporných opatření a reforem. 

Přijetí dohody znamená, že Řecko se zřejmě vyhne další překlenovací půjčce od Evropské unie, než bude možné na základě přijaté dohody čerpat dlouhodobou finanční pomoc.

V případě nutnosti další překlenovací půjčky byl ve hře starší celounijní Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za peníze z EFSM ručí všechny členské státy, tedy i Česká republika. Naopak dlouhodobá pomoc bude financováno z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který je nástrojem pouze eurozóny.

Řecký premiér chce požádat parlament o důvěru 

Premiér Alexis Tsipras chce podle nejmenovaného vládního představitele možná už na konci příštího týdne požádat parlament o důvěru. Pokud ji nezíská, může to znamenat předčasné volby.

Tsipras se v parlamentu opírá celkem o 162 hlasů, vedle poslanců SYRIZY jsou to ještě zákonodárci z hnutí Nezávislí Řekové (ANEL). Možné hlasování o důvěře by se podle agentury Reuters mělo konat po 20. srpnu, což je termín, do kterého Řecko musí uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB).

MMF vybízí věřitele, aby zmírnili podmínky Řecku

Mezinárodní měnový fond (MMF) vybídl evropské věřitele Řecka, aby přikročili k opatřením, která této zemi zmírní dluhovou zátěž.

Rozhodnutí o poskytnutí dalšího financování Řecku prý fond učiní tehdy, až budou učiněny kroky s cílem zajistit, že dluhové břemeno Řecka bude udržitelnější.

"Během návštěvy jsme úzce spolupracovali s řeckými úřady i s našimi evropskými partnery, uvedla v prohlášení šéfka mise MMF pro Řecko Delia Velculescuová.

"MMF... posoudí svou účast v poskytnutí dodatečného financování Řecku, jakmile budou učiněny kroky k programu (řeckých) úřadů a ke zmírnění dluhu," stojí také v textu.

Podle analýzy o udržitelnosti řeckého dluhu, ke které se ve čtvrtek dostala agentura Reuters, mají věřitelské instituce, které s Řeckem sjednaly předběžnou dohodu o třetím záchranném programu, "vážné obavy" o udržitelnosti řeckého státního dluhu. Domnívají se však, že snížení jeho nominální hodnoty, se lze vyhnout.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články