Zpět na články

Registr vozidel zkolaboval po napojení na základní registry osob a nemovitostí

AKTUALIZOVÁNO. Centrální registr vozidel dnes ráno po napojení na základní registry osob a nemovitostí na řadě míst v zemi na několik hodin zkolaboval. S výpadkem se potýkali například v Pardubicích, Karviné, Kladně, Brně a Praze. Na některých pracovištích se systém podařilo obnovit, fungoval ale i poté velice pomalu. Na řadě míst proto přestali vydávat pořadové lístky. 

zdroj: Mediafax

"Když to jde, tak jsou naši úředníci schopní odbavit jednoho žadatele zhruba za hodinu," popsal aktuální situaci v Praze vedoucí odboru dopravněsprávních agend Josef Mihalík. V Kladně přestal registr fungovat zhruba po hodině od spuštění. "Aktuálně to sice jede, ale neskutečně pomalu," řekl mluvčí radnice Vilém Frček. Před přepážkami se vytvořily fronty, úřad vyvěsil na dveře omluvu. 

Výpadek se dal čekat

Podle ministerstva dopravy, které má registr vozidel ve své působnosti, se dnešní výpadek dal očekávat a úřad byl na možné komplikace připravený. Ministerstvo zaznamenalo přibližně v 8:00 dočasné zhoršení dostupnosti aplikace registru vozidel, když se výrazně navýšila zátěž na hardwarové infrastruktuře a následně se snížil výkon aplikace. Problém prý úřad analyzoval a odstranil jej za několik desítek minut. Přesto si řada úředníků na registrech na pomalý chod systému stěžovala ještě v poledne. 

Dnešní den přitom podle ministerstva dopravy neměl být tím, který funkčnost nového systému prověří. Čtvrtek ani pátek totiž nejsou na řadě registračních pracovišť pracovním dnem. Stoprocentní zatížení systému MD očekávalo teprve v pondělí, kdy otevřou všechna tuzemská pracoviště. Podle náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného ministerstvo s podobnými komplikacemi počítalo. Před pár dny přitom úřad tvrdil, že se registry spojí bez komplikací. 

návrat k původnímu registru již není možný

Návrat k původní verzi registru vozidel ministerstvo přes současné potíže nepředpokládá. "Toto nebyl problém, který by nás nutil, zamyslet se nad tím, že odpojíme základní registry od registru vozidel," uvedl Drobný. K takovému kroku by prý úřad přistoupil tehdy, kdy by celkově zkolabovalo datové připojení, které jako subdodavatel tvůrce systému společnosti ATS- Telcom poskytuje telefonní operátor Telefónica O2. 

Za dnešní kolaps systému kritizoval ministerstvo stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. Podle něj je současné dění vyústěním dlouhotrvajícího diletantského přístupu, kterým úřad po dobu půlročních problémů s registrem obtěžuje občany. Nový systém registru vozidel tak znamená jen zbytečně utracené desítky milionů korun. 

Registr je průšvih od samého začátku

Podle ministerstva vnitra, které spravuje databázi základních registrů, se dnešní výpadek týká výhradně systému provozovaného resortem dopravy. Registr vozidel údajně přináší zhruba pětiprocentní zatížení centrálního systému registrů, který v současnosti problémy nemá, dodal mluvčí úřadu Pavel Novák. 

Správu registru vozidel převzalo ministerstvo dopravy od vnitra letos 9. července. Po zhruba hodině provozu nový systém selhal a od té doby se potýká s problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo dopravy zaplatit za provoz registru. Strana LIDEM oficiálně kvůli přetrvávajícím potížím s registrem vyzvala k odchodu svého ministra Pavla Dobeše, který také začátkem prosince ze své funkce odstoupil.

Tagy: registr fungovani

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články