Zpět na články

Rok poté: Berlín vzpomíná na oběti útoku, Merkelová čelí kritice

V Berlíně byl v úterý po poledni odhalen památník obětem teroristického útoku na vánoční trh, při němž přesně před rokem zemřelo 12 lidí a sedm desítek dalších bylo zraněno. Připomíná i Češku Naďu Čižmárovou, která při útoku islámského radikála také zahynula. Smuteční akce na náměstí Breitscheidplatz, po které bude následovat řada dalších, se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier.

Odhalení památníku obětem útoku se zúčastnila kancléřka Angela Merkelová Odhalení památníku obětem útoku se zúčastnila kancléřka Angela Merkelová, zdroj: Profimedia.cz

"Teroristický útok z 19. prosince 2016 zanechal stopy v srdcích lidí v Berlíně i jinde," řekl při odhalení památníku berlínský starosta Michael Müller. "Ukažme teroristům společně, co nás dělá silnými, totiž schopnost žít s ostatními společně v míru a uchovat si v nás to nejlepší; to, co jim chybí - lidskost a víra v budoucnost," vyzval zúčastněné.

Podobné přání nese i památník samotný. "Za pokojné soužití všech lidí," stojí od úterý na schodech vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma, v jehož bezprostřední blízkosti loni atentátník vjel kamionem do davu na vánočním trhu. Jsou na nich jednotlivě zvěčněna i jména všech 12 obětí a země, z nichž pocházely.

Napříč památníkem, který byl obložen světlými růžemi a fotografiemi některých obětí, se táhne dlouhá trhlina, která symbolizuje přelom, jenž útok v životech postižených i ve společnosti způsobil. Pozůstalí, včetně manžela zabité Češky Petra Čižmára, se v úterý podíleli na zaplnění části trhliny zlatavým kovem, který má symbolizovat postupné hojení ran.

"Já si myslím, že je důležité, aby tam ten památník byl. Aby se nezapomnělo na to, že se tady něco stalo," řekl Čižmár v pondělí českým novinářům. Památník považuje za vkusný.

Ceremoniál, kterého se účastnili i zranění a záchranáři, se odehrál pod zataženým nebem, v téměř mrazivém počasí a ve zvláštní atmosféře. Všude okolo totiž byly stánky vánočního trhu, který se i letos snaží navodit veselou předsváteční náladu.

V úterý - v den prvního výročí útoku - zůstal vánoční trh uzavřen, stejně jako některé okolní ulice. Na místě byly stovky policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sil, řada z nich s automatickými zbraněmi. Okolo náměstí Breitscheidplatz, které se nachází v západní části německé metropole, byly také desítky policejních a záchranářských aut a nejméně jeden obrněný vůz. Už dopoledne se v Pamětním kostele uskutečnila neveřejná mezináboženská bohoslužba.

Dopis Merkelové 

Je potřeba udělat vše pro to, aby se lidé postižení loňským teroristickým útokem v Berlíně mohli co nejlépe vrátit do života, promluvila po odhalení památníku německá kancléřka Angela Merkelová. 

"Mnoho pozůstalých a zraněných - mnoho z nich - mělo po atentátu pocit, že je stát nechal na holičkách," prohlásil pak v proslovu v kostele prezident Steinmeier.

Kvůli chybám úřadů při sledování atentátníka, ale i kvůli nedostatečné podpoře po útoku pozůstalí tvrdě kritizovali právě Merkelovou.  Šéfce německé vlády počátkem prosince poslali otevřený dopis.

"Paní kancléřko, útok na náměstí Breitscheidplatz je také tragickým následkem politické nečinnosti vaší vlády," vyjádřili pozůstalí v listu své přesvědčení. "Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné," vyčetli jí tehdy dále s tím, že se s nimi ani téměř rok od útoku z 19. prosince nesetkala.

Merkelová tak učinila toto pondělí v předvečer prvního výročí tragické události. "Byly to velmi otevřené a ze strany lidí velmi přímé rozhovory," řekla v úterý o asi tříhodinovém setkání, na němž se jí pozůstalí a zranění ptali na chyby úřadů i na pokrok ve vyšetřování. Dotazoval se na něj i Čižmár, který je přesvědčen, že Německo v tomto případě selhalo.

"Pro mě - a to říkám za celou vládu - to znamená pracovat na tom, že ty věci, které nešly dobře, budeme dělat lépe," prohlásila v úterý šéfka německé vlády poté, co na náměstí Breitscheidplatz položila svíčku k památníku obětem. Je podle ní nutné dělat, co je v lidských silách, nejen v zájmu bezpečnosti, ale i proto, aby se lidé, jejichž život byl útokem zasažen, mohli co nejlépe vrátit do života. 

Odhalením památníku pietní akce neskončily. Během dne se na místě uskutečnilo několik dalších vzpomínek. Večer ve 20:02, tedy přesně v okamžiku atentátu, se na 12 minut rozezní kostelní zvony.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články