Zpět na články

Rusko-americká stanice na Měsíci? Možná to není tak nereálné

Vědecká stanice na Měsíci postavená Rusy a Američany? Přestože to zní zvlášť v současné době, kdy jsou obě strany rozhádané, celkem nemožně, ruská kosmická agentura Roskosmos a americká NASA možná už domlouvají detaily. Se zprávou přišla v úterý ruská agentura Interfax, která se odvolává na vlastní důvěrné zdroje. 

Ilustrační foto Ilustrační foto, zdroj: ThinkStock

Roskosmos se chce nadále zaměřit na výzkum Měsíce jak s pomocí automatických sond umístěných na jeho oběžné dráze, tak i na jeho povrchu. Rusové přitom nevylučují, že se s Američany dohodnou na společné stavbě měsíční orbitální stanice. 

Zajímavé je, že Moskva uvažuje o zapojení Američanů do lunárního výzkumu v době, kdy se Roskosmos připravuje na to, že se přestane podílet na provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Rusové ji chtějí využívat do roku 2024, ale pak se chtějí soustředit na stavbu vlastní stanice, aby získali samostatné kapacity pro výzkum vesmíru. 

Odchod Rusů nicméně podle NASA nijak neohrozí orbitální stanici. Podle šéfa národního úřadu Charlese Boldena může ISS v klidu fungovat i bez ruské přítomnosti. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články