Zpět na články

Ruský soud rozhodl, že se unesené dítě do Česka nevrátí

Ruský nejvyšší soud v úterý v Moskvě rozhodl, že Zdeněk Hromádka nedostane zpět svou téměř pětiletou dceru Aničku, kterou její matka před více než rokem unesla do Ruska

zdroj: Archiv

Sdělil to sám Hromádka. Spor o dceru nevzdává a nyní zvažuje, že se obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva. 

Nejvyšší soud odmítl odvolání Hromádkova ruského advokáta proti rozhodnutí nižšího ruského soudu. Ten odmítl vykonat dřívější usnesení českého soudu o svěření dcery do otcovy péče, vydané ještě před tím, než Hromádkova ruská manželka odvezla dceru do země svého původu. Protože Rusko nepodepsalo Haagskou úmluvu o mezinárodních únosech dětí, šance na navrácení dívky do Česka jsou minimální. 

"Kolegové z konzulátů v Petrohradu a v Moskvě vynaložili v tomto případu enormní úsilí, ale bohužel, rozhodnutí nejvyššího soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat," řekl mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Tibor Opěla. 

Vyjádření Hromádkovy manželky se nepodařilo získat. Ruské velvyslanectví v Praze již dříve označilo rozhodnutí Hromádkovy manželky odjet i s dcerou do Ruska za naprosto legální, stejně tak jako udělení ruského občanství dítěti. 

"Je to špatné a smutné," řekl v telefonickém rozhovoru Hromádka. Verdikt považuje za další ze série nespravedlností, s nimiž se u ruských soudů podle svých slov setkal. I nyní prý soud více věřil tvrzením Hromádkovy manželky, že klíčovému pojednávání v Česku nebyla přítomna, než dokumentům z české strany dokazujícím opak. Navíc prý soud nepřihlížel k česko-ruské smlouvě, jíž se Rusko zavázalo české rozsudky uplatňovat. 

"Pře směřuje do Štrasburku. Ale soudy stojí čas i peníze, a hlavně se mi dcera vzdaluje," postěžoval si. 

Hromádka se za Aničkou do Ruska letos vypravil devětkrát. Ve třech případech mu však manželka nedovolila s dítětem se setkat a při ostatních návštěvách byly schůzky možné jen za přítomnosti manželky, která se obává, že by otec mohl dceru unést do Česka. Takový úmysl však Hromádka popírá. 

Podle otce nesou svůj díl viny také české soudy. Jeho žádost o vydání předběžného opatření zabraňujícího matce vycestovat s dítětem totiž soudkyně nejprve zamítla a zákaz vydaný odvolacím soudem již přišel pozdě. 

Ruské velvyslanectví v Praze v souvislosti s Hromádkovým případem také uvedlo, že dohoda z roku 1980 mezi SSSR a ČSSR o zamezení dvojího občanství, která řešení podobných situací ošetřovala, přestala platit v červnu 2006 na popud České republiky. A na popud české strany byla zrušena i dohoda o bezvízovém styku, která v letech 1997 až 2000 umožňovala lidem kdykoliv volně přejíždět přes hranice. 

Hromádkův případ podle expertů není ojedinělý. Mnoho Rusek se touží provdat do zahraničí, ale případné rozčarování pak často řeší útěkem do vlasti, i s dítětem. "Zavolají ruskému právníkovi, který jim poradí, že jakmile se ocitnou na ruském území, neponesou žádnou trestní odpovědnost, pokud je dítě jejich," uvedla před časem londýnská specialistka na mezinárodní rozvody Jekatěrina Kalašnikovová.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články