Zpět na články

Schwarzenberg je debil a Němcová je hloupá. Mocný ódéesák Hrdlička začal mluvit

Vlivný člen Regionální rady ODS Praha Tomáš Hrdlička se diví tomu, že ho chtějí někteří členové ODS vyloučit, neboť se ve své „inkriminované“ SMS zprávě nevyjadřoval k hlasování o Rusnokově vládě a především ji neposílal členům či poslancům ODS, ale odpovídal jen na dotaz novináře. V rozhovoru se vyjádřil i k mnoha dalším aktuálním otázkám.

Tomáš Hrdlička Tomáš Hrdlička, zdroj: Isifa.com

V poslední době jste se stal pomalu větší mediální hvězdou než Iveta Bartošová. Vaše jméno je skloňováno ve všech médiích a ČTK dokonce přeložila do angličtiny pro zahraniční agentury článek, kde se píše, že jste prý zařídil hlasování poslanců Floriána a Úlehly, takže jste se dostal i do zahraničí. Jste opravdu takový démon, který tahá za nitky?

Ani nevíte, jak v tomto rozumím slovům Miroslava Kalouska, minulý týden jsem se málo vypršel. Jinými slovy, virtuální realitu já v této chvíli přičítám v České republice spíše velkým horkům a s tím spojené fyzické i psychické zátěže některých politiků i novinářů. Jde o to, že jsem někdy pozdě odpoledne poslal SMS novináři Lidových novin – a čtenář si ji může přeložit i do angličtiny – ve které přece není vůbec nic o hlasování o Rusnokově vládě. Celá SMS je o tom, co myslím, že by bylo pro ODS nejlepší řešení. Jediná věta, ani jediné slovo se netýká Rusnokovy vlády, hlasování i o Rusnokově vládě. Každý si to může ověřit.

A kde se podle vás berou tyto z vašeho pohledu fámy? Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu...

Já bych řekl, že ta chyba se u některých lidí stala mezi první a pátou třídou základní školy, kdy selhal výchovný a vzdělávací systém. Protože přečíst několik vět za sebou a rozpoznat jejich význam se děti učí na prvním stupni. Čili znovu: SMS odpovídala na dotaz novináře: „Co si myslíte, že by měla ODS v tuto chvíli udělat?“.

A...?

Moje odpověď novináři zazněla po projevu prezidenta republiky, ve kterém Miloš Zeman v podstatě vyloučil jmenování Mirky Němcové premiérkou, byť by existovala "stojednička". Prezident řekl, že využije svých ústavních práv a možností, bude týdny přemýšlet, citoval tam slova Václava Havla z roku 1998.

A tak jsem v této návaznosti odpověděl, že ODS by na základě aktuálního vývoje a informací plynoucích z projevu prezidenta měla odejít do opozice, svolat mimořádný volební kongres na září – uvědomte si, že ODS je nyní bez řádně zvoleného předsedy, a neumím si představit, že ODS půjde do těžkého volebního střetu bez předsedy s plným mandátem. Dále, že by ODS měla udělat sebereflexi, tedy vyhodnocení posledních sedmi let svého vládnutí, co se povedlo a nepovedlo a vzít si z toho ponaučení. A že kongres by měl oslovit menší nelevicové neparlamentní strany a že bychom se měli zamyslet, jestli do vedení strany nepatří úspěšní starostové a primátoři z řad ODS, kteří pro stranu léta pracují a umí vyhrávat volby. Poslední, co jsem napsal bylo, že tím by se ODS výrazně odlišila od TOP 09, které nezbývá nic jiného než jít se starými tvářemi a starými sliby. To by byla první výhoda ODS.

Druhá výhoda ODS by byla, že za 14 měsíců jsou komunální volby a místní samospráva je skutečnou páteří v ODS. Ve sněmovních volbách ODS někdy vyhrávala, někdy ne, ale skutečnou páteří a krví ODS jsou zastupitelé, starostové a primátoři. A pokud bychom měli přijít o ně, tak je to skutečně konec ODS.

Čili jste smskami nikoho neovlivňoval?

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články