Zpět na články

Šéfa českého fotbalu vyslýchá policie. Kromě něj zadržela další čtyři lidi

Vyšetřovatelé začali ve čtvrtek ráno vyslýchat zadrženého předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. České televizi to řekl jeho advokát Bronislav Šerák. Vyslýchán bude v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. Policie zadržela i čtyři další lidi. 

Pelta, Valachová a Březina při slavnostním otevření stadionu Přátelství Pelta, Valachová a Březina při slavnostním otevření stadionu Přátelství, zdroj: Profimedia.cz

Výslech se odehrává v policejní budově v centru Prahy. Pelta byl až do noci na Strahově, kde policistům předkládal všechny potřebné dokumenty. Ve středu vyšetřovatelé vyslechli podle České televize asi šest osob. Ve čtvrtek odpoledne by měli žalobci rozhodnout o návrhu na uvalení vazby.

Pelta byl ve středu jedním z nejméně pěti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní.

Šerák ve středu novinářům řekl, že šéf FAČR byl zadržen kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v prostorách svazu. Informace o obvinění Pelty nepotvrdil.

Policie zadržela také náměstkyně ministryně školství Simonu Kratochvílovou, předsedu České unie sportu Miroslav Janstu, pražského zastupitele Karla Březinu (ČSSD) a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou.

Razie byla i v České unii sportu 

Zatímco razie v FAČR, na magistrátu a ministerstvu proběhly už ve středu dopoledne, odpoledne nakonec policisté prohledávali i prostory Českou unii sportu a zavřeli několik kanceláří. 

"V souvislosti s vyšetřováním, které Policie ČR zahájila v sídle FAČR, zapečetily policejní orgány toho dne večer také tři kanceláře v sídle České unie sportu," potvrdil v prohlášení místopředseda ČUS Marek Hájek. 

"V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení a další informace orgánů činných v trestním řízení. Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost," dodal Hájek. 

Ve čtvrtek pak policie pokračuje ve vyšetřování na magistrátu. "Policisté se nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V souvislosti se státními dotacemi byly podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové obviněny celkem tři osoby a jedna firma ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Žalobci ve čtvrtek navrhli vazbu pro jednu osob ze tří obžalovaných. Podle serveru Aktuálně.cz se návrh týká náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové.

Podle státního zástupce Ondřeje Trčky bylo už zadrženo celkem deset osob. 

ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde se uskutečnila rekonstrukce stadionu Přátelství. Ten by mohl být bodem vyšetřování. Na rekonstrukci za zhruba 81 milionů korun se finančně podílelo ministerstvo školství a také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat prostřednictvím dotací 50 milionů, Praha 10 milionů.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články