Zpět na články

Severní Kypr trápí obchod s lidmi. Úřady to přehlížejí

Severní Kypr se potýká s ilegální prostitucí. Na západě země se pomalu rozrůstají kabarety, které mají na vývěsních štítcích Sexy lady, Harem, Kiss Me, které lákají zákazníky. Severokyperské úřady tyto kabarety kontrolují, ale přesto v nich kvete obchod s lidmi. Mezinárodní společenství ale severokyperské úřady podezírají z toho, že obchod s lidmi úmyslně přehlížejí. 

Severní Kypr trápí nelegální prostituce (ilustrační snímek) Severní Kypr trápí nelegální prostituce (ilustrační snímek), zdroj: ThinkStock

V Severokyperské turecké republice, kterou mezinárodní společenství neuznává, je prostituce nelegální. Avšak zvláště na západě středomořského ostrova má své vývěsní štíty čtyřicítka zařízení s názvem, který je zcela jednoznačný: Sexy lady, Harem, Kiss Me...

Severokyperské úřady kontrolují kabaret

Kabarety kontrolované severokyperskými úřady zaměstnávají několik stovek cizinek s vízem "hostesky", které jsou často ubytovány v chatkách za těmito podniky.

Přestože je úřady nutí k pravidelným testům na AIDS, nepovažují je za prostitutky, ani za oběti obchodu s lidmi, jimiž tyto ženy v mnoha případech jsou. Podle oficiálních údajů bylo od dubna 2014 do ledna 2015 vydáno 1168 víz pro "hostesky", většinou z Moldavska, ale také z Maroka a z Ukrajiny.

V nemocnici zaznívá rozhovor ve slovanských jazycích, ale také v arabštině. Není snadné se těchto mladých žen na něco vyptávat, protože jsou pod bdělým dozorem. Ženy jsou pak odvedeny na policejní komisariát, kde je každý měsíc kontrolují.

Prostituce se maskuje jinými zaměstnáními

Jedna dívka, která se počátkem června pokusila uniknout a vyskočila ze třetího patra budovy, si zlomila nohu, informoval místní tisk. Podle svědků, kteří neuvedli svá jména, chtěla pracovat jako servírka a propadla panice, když pochopila, co od ní zaměstnavatel očekává.

"Jsem tu měsíc," šeptá mladá, silně nalíčená Maročanka. "Můj pas mají policisté," dodává francouzsky. Dozorci ji okamžitě nařizují, aby mlčela.

Pasy "hostesek" má po dobu jejich pobytu u sebe policie. "Jde o jejich bezpečnost," ujišťuje jeden z policistů.

Úřady prostituci přehlížejí?

"Ženy jsou sexuálními otrokyněmi na diskotékách, všichni to vědí, ale nikdo nic nedělá," prohlašuje feministická poslankyně Dogus Deryaová.

"Často nedostávají mzdu, část výdělku jim dají na odchodnou, mnohdy to je jen polovina toho, co s nimi bylo předem dohodnuto. To je má donutit, aby se vrátily, jestli chtějí své peníze," vysvětluje poslankyně. "Tyto ženy si musejí ze svého kupovat oblečení a léky a za ubytování musejí platit až 150 dolarů (3600 Kč) týdně. U nás je snadné obchodovat s lidmi," dodává.

Pod tlakem Evropského soudu pro lidská práva odhlasoval loni v lednu severokyperský parlament sérii dodatků k trestnímu zákoníku, podle nichž je obchodování s lidmi za účely prostituce trestné. Za nucení k prostituci může být dnes vyměřen trest odnětí svobody až ve výši sedmi let.

Úřady stíhají pasáky i prostitutky

"Policie však stíhá jak pasáka, tak i ženu za prostituci. To konči dohodou: oběť stáhne žalobu výměnou za to, že bude staženo obvinění proti ní," vysvětluje Mine Atliová ze Sdružení žen na obranu života.

Jižní, mezinárodně uznávaná část Kypru, která byla rovněž dlouho obviňována z obchodu s lidmi za účelem prostituce, zrušila v roce 2008 víza pro umělkyně, která sloužila jako pláštík pro prostituci.

Avšak i zde byl zjištěn nárůst případů sexuálního otroctví a americké ministerstvo zahraničí zařadilo Kypr jako jedinou evropskou zemi na index pro nedostatek úsilí v boji proti obchodu s lidmi.

Pokud jde o Severní Kypr, Washington soudí, že jde o "zónu beztrestnosti", neboť tu úřady obchod s lidmi tolerují. Mezinárodní tlak má na tuto neuznávanou zemi, která nepodepsala žádnou mezinárodní smlouvu týkající si lidských práv, jen malý dopad.

Situace by se mohla změnit, kdyby se ostrov sjednotil, protože pak by úřady byly pod tlakem mezinárodního společenství, aby aplikovaly dohody i v severní části.

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články