Zpět na články

Slota: Nejbližší v Evropě je mi Klaus

Nejbližším evropským politikem, se kterým se předseda Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota ztotožňuje, je český prezident Václav Klaus. Vyplývá to z rozhovoru pro páteční vydání rakouského deníku Der Standard.

zdroj: Archiv

"Odmítá (Václav Klaus), stejně jako my, určitý způsob globalizace a podporuje myšlenku silných národních států v EU," řekl Slota. Sympatický mu je prý také italský premiér Silvio Berlusconi a obdivuje francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Slota v rozhovoru pro list Der Standard také varuje před politickou autonomií maďarské menšiny na Slovensku. Podle něj by vedla ke snahám o nezávislost podle "kosovského modelu". Řekl, že vztahy mezi Maďary a Slováky jsou na Slovensku dobré, kazí je prý ale nacionalističtí politici Strany maďarské koalice (SMK).

Ján Slota v minulosti proslul nelichotivými výroky na adresu maďarské menšiny i představitelů Maďarska. Jeho strana SNS klade důraz na slovenský patriotismus, rodinu a tradice. Důsledně prosazuje národní práva a zájmy Slováků doma i v zahraničí. Slovensko-maďarské vztahy se zkomplikovaly po nástupu nynější slovenské vlády premiéra Roberta Fica, ve které je i Slovenská národní strana, jejíž vůdce Ján Slota je obviňován z protimaďarských postojů.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články