Zpět na články

Slovensko má novou vládu, do měsíce bude žádat o důvěru

Slovensko má necelý měsíc po volbách novou vládu v čele s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKU-DS). Prezident Ivan Gašparovič ve čtvrtek jmenoval do funkcí vicepremiéry a ministry středopravého kabinetu.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Premiérka nastoupila do úřadu už ve čtvrtek poté, co hlava státu přijala demisi kabinetu Roberta Fica (Směr-SD).

Vládu tvoří čtyři středopravé strany - Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), liberální Svoboda a Solidarita (SaS), konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a maďarsko-slovenská strana Most-Híd.

Bude se opírat o parlamentní většinu 79 ze 150 poslaneckých křesel. Kabinet, v němž je ze současných 14 členů polovina nováčků, musí do 30 dní po svém jmenování předstoupit před poslance s programem a požádat o vyslovení důvěry.

Ficův Směr-SD skončil v opozici navzdory tomu, že ve volbách získal nejvíc hlasů. Nová vláda chce zlepšit stav veřejných financí, její prioritou by též měl být boj s korupcí a klientelismem.

"Jsme si plně vědomi, že Slovenská republika, stejně jako i mnohé jiné státy, stále čelí vážným dopadům hospodářské krize, že Slovenská republika má obrovské problémy s nezaměstnaností, vysokou mírou korupce, že má vážné regionální rozdíly," prohlásila po jmenování kabinetu Radičová.

Dodala, že Slovensko chce plnit svoje závazky člena EU a NATO. "Jsme připraveni rozvíjet plnohodnotné nejen sousedské vztahy, ale i vztahy se zeměmi, kde jsou lidská práva pošlapávána," dodala.

Prezident Ivan Gašparovič požádal nové ministry, aby se s prezidentem navzájem akceptovali a respektovali. "Nemusíme mít na všechno společný názor, ale jsem přesvědčen, že tato vláda bude dále v pozicích zachovávání sociálních programů, zachovávání solidarity a dobré mezinárodní politiky," vzkázal novým ministrům Gašparovič a požádal je, aby neztratili důvěru občanů, kterou od nich dostali.

Nejvíc křesel v novém kabinetu získalo SDKU-DS, které kromě postu premiérky obsadilo ministerstvo financí, zahraničních věcí, školství a spravedlnosti. Druhé nejsilnější koaliční straně - liberální SaS patří ministerstva hospodářství, práce, obrany a kultury.

Křesťanští demokrati získali ministerstvo dopravy, vnitra a zdravotnictví, strana Most-Híd křeslo vicepremiéra, ministerstvo půdního hospodářství a životního prostředí. Ministr životního prostředí se však ujme funkce až poté, co bude obnoven jeho úřad. Ficův kabinet ho totiž k 1. červenci zrušil.

Šéf Evropské komise José Barroso krátce po jmenování slovenské premiérky vyjádřil přesvědčení, že pod jejím "vedení Slovensko plně využije členství v Evropské unii". "Přeji vám, abyste jen s úspěchem zvládala náročné úkoly, které leží před vámi a vaší vládou," řekl na adresu Radičové a dodal, že doufá, že se s ní brzy setká v Bruselu.

"Těším se na úzkou spolupráci s vámi a vaší budoucí vládou v řešení hlavních výzev, kterým Slovensko a jeho občané čelí, zejména pak ekonomické a finanční krizi," poznamenal zase unijní prezident Herman Van Rompuy.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články