Zpět na články

Sobotka v pátek Zemana požádá, aby co nejdříve jmenoval vládu

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se s prezidentem Milošem Zemanem sejde v pátek. Hlavu státu požádá, aby co nejdříve učinila ústavní kroky k rychlému jmenování nového kabinetu, sdělil Sobotka. Jeho nachlazení, kvůli němuž zrušil svůj dnešní program, by schůzku s prezidentem ohrozit nemělo.

Bohuslav Sobotka Bohuslav Sobotka, zdroj: Isifa.com

"S panem prezidentem se sejdu na základě mé včerejší (pondělní) žádosti v pátek. Donesu mu originál podepsané koaliční smlouvy a požádám ho, aby co nejdříve podnikl ústavní kroky vedoucí k rychlému jmenování nové vlády," napsal Sobotka. Již v pondělí prezidenta vyzval, aby ho bez odkladů jmenoval ministerským předsedou.

Hrad zatím podle mluvčího Jiřího Ovčáčka o žádném konkrétním termínu jmenování premiéra nechce hovořit. "Já bych v tuhletu chvíli nechtěl vůbec nic předjímat, ani potvrzovat, ani nic vyvracet. Já opravdu pouze říkám, že je předčasné v tuto chvíli mluvit o jakémkoliv termínu jmenování," nechal se dnes slyšet Ovčáček.

Sobotka přitom již v minulém týdnu vyjádřil přesvědčení, že všechny prezidentovy požadavky pro jmenování splnil. V pondělí spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepsal koaliční smlouvu a představil kandidáty na ministry. Ve Sněmovně disponuje trojice stran většinou 111 hlasů.

Před páteční schůzkou s hlavou státu se má ve středu a ve čtvrtek Sobotka zapojit do senátní kampaně ve Zlíně, kde chce podpořit kandidátku ČSSD Milenu Kovaříkovou. Dnes svůj program podle tiskového mluvčího sociální demokracie Martina Ayrera kvůli nachlazení zrušil. Měl by se však prý brzy zotavit.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články