Zpět na články

Sociální karta by neměla být povinná. Výbor navrhuje změny v zákoně

Sociální karta by neměla být pro vyplácení různých státních dávek povinná, ale dobrovolná. Příspěvek na péči postižených lidí by měl být nově vázán na konkrétní službu. Navrhl to dnes sněmovní sociální výbor jako pozměňovací návrhy k předlohám sociální reformy.

zdroj: Mediafax

Zástupci opozice z jednání výboru odešli; někteří prý nedostali pozměňovací návrhy včas, další vůbec. Výbor tedy hlasoval jen o návrzích, které podaly skupiny koaličních poslanců.

Poslanci výboru také chtějí změnit například výši příspěvku na automobil pro postižené. Měl by být 200.000 korun na deset let místo 100.000 korun na pět let. Nové podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení by neměly platit pro seniory nad 70 let místo původně navrhovaných 75 let. Mezi možné změny se dostal i návrh, podle kterého člověk, který zneužije dávku v hmotné nouzi, o ni bude moci znovu žádat až po třech měsících.

Zviditelnění VV?

O některých bodech původních vládních návrhů chtěly ještě diskutovat Věci veřejné, na dnešní odpoledne je svolána schůzka lídrů koalice. Členka výboru za ODS Lenka Kohoutová vystoupení VV z minulých dnů nechápe. Novinářům řekla, že na mnoha věcech se shodli poslanci výboru z koalice už ve čtvrtek. "Jde o zviditelňování se VV," uvedla poslankyně

Věci veřejné zmiňovaly například dobrovolnost sociální karty. Podle Kohoutové bude karta sloužit jako identifikátor, bude patřit státu a její držitelé se sami rozhodnou, zda ji budou chtít využívat i jako platební nástroj. Možnost dostávat dávky na účet nebo složenkou zůstane. Výjimku budou moci tvořit lidé, kteří by zneužívali dávky v hmotné nouzi.

Místopředsedkyně VV a členka Dagmar Navrátilová ale soudí, že na koaliční schůzce bude co řešit. VV se nelíbí to, že výplaty dávek má mít na starosti úřad práce, nyní některé vyplácejí obce. Kritizují také vázání příspěvku na péči na sociální služby, v čemž jsou ve shodě s ministerstvem práce a sociálních věcí a Národní radou osob se zdravotním postižením. Nyní dostávají handicapovaní lidé peníze "na ruku" a sami se rozhodnou, jakou službu si zaplatí. Někteří ale údajně využívají peníze na jiné věci na na sociální služby.

Tagy: zákon socialni karta

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články