Zpět na články

Sociální reformu podpoří celá koalice

Strany vládní koalice budou ve sněmovně podporovat vládní návrh sociální reformy i změny, které k němu navrhl sněmovní sociální výbor, uvedl po dnešním jednání představitelů vládní koalice ve formátu K9 premiér a předseda ODS Petr Nečas.

zdroj: Mediafax

Ministerstvo práce a sociálních věcí také z rozhodnutí K9 vypracuje několik analýz spojených právě se sociální problematikou.

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna, jehož strana dnešní jednání vyvolala, se VV dostalo osobního ujištění od ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), že dostupnost míst pro vyplácení sociálních dávek bude zajištěna. Analýza této dostupnosti má vzniknout do 30. září a do 30. listopadu předloží MPSV návrh případných úprav sítě kontaktních míst.

Kontaktních míst bude míň

John poznamenal, že nyní je potřebných kontaktních míst 415, po reformě se jejich počet sice sníží, ale jen na 409. "Není to dramatické snížení. A pokud se zjistí analýzou, že dostupnost je snížena, lze to ještě opravit," uvedl John.

"Koalice prokázala, že je dělná," podotkl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poznamenal, že reforma v České republice neznamená jen zákony, pracovat je podle něj také potřeba na efektivnosti státní správy či vysokého školství.

Do 30. listopadu má také vzniknout koncepce sociální politiky vůči osobám se zdravotním postižením, uvedl premiér. Do konce února příštího roku pak má na jejím základě vzniknout návrh konkrétních opatření v sociální politice vůči těmto lidem. Věci veřejné totiž podle Johna chtějí v této oblasti vidět konkrétní návrhy.

Pracovní skupiny

K9 také rozhodla uvést do života tři koaliční pracovní skupiny. První se má zabývat veřejnými financemi, druhá justiční reformou a třetí, jejíž vznik byl domluven na vládě, bude mít na starosti reformu vysokého školství. Strany do nich mají do 9. září nominovat trojice zástupců, v následujícím týdnu by měly začít pracovat.

Sociální výbor dnes hlasy koaličních poslanců navrhl vládní návrh sociální reformy pozměnit například tak, aby karta sociálního systému pro vyplácení různých státních dávek nebyla povinná, ale dobrovolná. Příspěvek na péči postižených lidí by měl být nově vázán na konkrétní službu.

Poslanci výboru také chtějí změnit například výši příspěvku na automobil pro postižené. Měl by být 200.000 korun na deset let místo 100.000 korun na pět let. Nové podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení by neměly platit pro seniory nad 70 let místo původně navrhovaných 75 let. Mezi možné změny se dostal i návrh, podle kterého člověk, který zneužije dávku v hmotné nouzi, o ni bude moci znovu žádat až po třech měsících.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články