Zpět na články

Sonda se po deseti letech dostala ke kometě ve tvaru kachny

Deset let cesty sluneční soustavou trvalo, než se evropská sonda Rosetta dostala na oběžnou dráhu komety Čurjumov-Gerasimenko. Zprávu potvrdila ve středu Evropská vesmírná agentura (ESA), která misi řídí. Kometa svým tvarem mnohým připomíná kachnu, tvoří ji totiž dvě části spojené "krkem". 

kometa kometa, zdroj: ThinkStock

Rosetta bude mít na pozorování komety a analýzu jejího složení asi dva roky - tolik času by totiž měla strávit v blízkosti tohoto astronomického objektu. 

Na povrch komety by měl na podzim doletět přistávací modul. Poprvé v dějinách tak bude sonda sestrojená člověkem obíhat kometu. Při setkání družic s kometami šlo dosud pouze o průlety. 

"Jsme u komety," oznámil ve středu v 11:29 SELČ zástupce ESA Sylvain Lodiot, řídící operaci. "Po deseti letech, pěti měsících a čtyřech dnech cesty, poté, co jsme pětkrát obletěli kolem Slunce a nacestovali 6,4 miliardy kilometrů, s potěšením oznamujeme, že jsme konečně tady," řekl ředitel ESA Jean-Jacques Dordain. Porozumět našim počátkům je zajisté nejlepší způsob, jak pochopit budoucnost, dodal Dordain. Rok 2014 tak označil za rok Rosetty. 

Vědci musí v rychlosti získat informace o kometě

Dosažení oběžné dráhy komety umožnil klíčový zážeh zahájený v 11:00 SELČ, který trval takřka 6,5 minuty. Sonda pak musela kolem komety kroužit v trojúhelníkových útvarech, aby dokázala stabilizovat svou oběžnou dráhu. Do plánovaného listopadového vypuštění modulu Philae bude studovat plyn unikající z komety a analyzovat její vnitřní složení. 

Současným úkolem vědců je získat v krátkém čase dostatek informací o kometě, aby bylo možné bezpečně vypustit modul. ESA zatím například neměla možnost změřit gravitaci komety. 

Modul má pak po přistání odebrat vzorky z povrchu a vyhloubit do komety díru, aby prozkoumal i materiál pod povrchem. Kometa by měla umožnit pohled na období vzniku naší sluneční soustavy před 4,6 miliardy let. 

Kometa je od země vzdálena na stovky milionů kilometrů, vyslané zprávě tak trvá déle než 22 minut, než k Rosettě dorazí, připomíná BBC. Kometa se pohybuje rychlostí 55 tisíc kilometrů za hodinu. 

 

ESA vyslala sondu do vesmíru v březnu 2004, startovala přitom z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. S klíčovými přibližovacími manévry začala sonda letos v květnu. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články