Zpět na články

Soud EU zamítl žalobu komise na Česko kvůli sporu ohledně odpadu

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek zamítl žalobu Evropské komise (EK) proti České republice za to, že nepřevzala od Polska 20 tisíc tun směsi, kterou Poláci považovali za nebezpečný odpad. Praha tvrdila, že sporná zásilka obsahovala palivovou směs. Ministr životního prostředí Richard Brabec zamítnutí žaloby uvítal, podle něj je pro ČR dobrou zprávou. Podle ministerstva zahraničí navíc Česko tím, že si nemusí směs vzít zpátky na vlastní náklady, ušetří několik stovek milionů korun.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

"Komise neprokázala, že je tato směs odpadem, a že se tedy v případě jejího převzetí jednalo o přepravu odpadů, kdy lze v určitých případech požadovat zpětné převzetí," uvedl dnes Soudní dvůr EU. Upozornil, že "pouhá skutečnost, že je (sporná) látka vyrobena z odpadů, neumožňuje prokázat, že je sama odpadem".

"ČR tedy nevzniknou žádné náklady, s nimiž by bylo spojeno požadované zpětné převzetí dotčené směsi," sdělil k rozhodnutí Soudního dvora mluvčí české diplomacie Michal Bucháček. Podle něj je rozhodnutí konečné a nelze se proti němu odvolat.

Evropská komise ve sporu, který se táhl od roku 2011, dala zapravdu polské straně, také podle ní šlo o odpad. Podle českých úřadů zásilka ale obsahovala palivovou směs TPS NOLO, vyrobenou za použití kalů ze sanace ostravských lagun. Šlo o látku složenou z kyselého dehtu z rafinace ropy, uhelného prachu a oxidu vápenatého.

Na přelomu let 2010 a 2011 jedna česká firma dovezla 20.000 tun této směsi do Polska, částečně byla uložena v Katovicích. V září 2011 se na české ministerstvo životního prostředí kvůli tomu obrátily polské úřady s tím, že směs podle nich byla do Polska dovezena v rozporu s unijnímu pravidly pro přepravu odpadů. Komise na záležitost poprvé upozornila v listopadu 2014 a Česko zažalovala o necelé dva roky později.

"Hlavním důvodem pro zamítnutí žaloby komise byl fakt, že se komisi nepodařilo prokázat, že látka Geobal, převezená na přelomu let 2010 a 2011 do Polska, byla odpadem. Tím pádem nebyla na straně České republiky nijak porušena evropská legislativa v oblasti přepravy odpadů," sdělil Brabec.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články