Zpět na články

Soud odsoudil pražské exprimátory Hudečka a Svobodu kvůli opencard

Soud uznal bývalé pražské primátory Bohuslava Svobodu a Tomáše Hudečka vinnými v kauze opencard. Svobodu odsoudil k podmíněnému trestu na 2,5 roku, jeho následovníka ve funkci k dvouleté podmínce. Deset z původně patnácti obviněných soud zprostil viny. Čtení rozsudku, který není pravomocný, doprovázely emotivní reakce z publika. Oba exprimátoři se proti verdiktu na místě odvolali.

Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda dostal kvůli opencard podmíněný trest 2,5 roku Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda dostal kvůli opencard podmíněný trest 2,5 roku, zdroj: Profimedia.cz

Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k elektronické kartě opencard. Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali "s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů" a "porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení", když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili.

Lidé volali během soudu "hanba"

"Nevyvození trestní odpovědnosti by bylo v rozporu s principy právního státu," reagoval Sotolář na argument obhajoby, že politická rozhodnutí je třeba posuzovat specifickým způsobem. "Zcela nepochybně platí, že i politici jsou při svém rozhodování vázáni obecně platnými předpisy. Nepokrývá-li jejich čin imunita, může být vyvozena jejich trestněprávní odpovědnost. Tím spíše to platí o osobách ve výkonných orgánech, a takovým je i rada hlavního města Prahy," konstatoval.

Některé soudcovy výroky vyvolaly v auditoriu výkřiky "hanba", obzvlášť poté, co uznal, že do situace s opencard se Praha nedostala vinou "ani jednoho z obviněných". Lidé, kteří si vyhlášení rozsudku přišli poslechnout, dávali najevo názor, že na lavici obžalovaných by měli správně sedět ti, kdo projekt opencard vytvořili. Nesouhlasná gesta dělali při odůvodňování verdiktu i Svoboda s Hudečkem, kteří se na místě odvolali.

"Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal Sněmovnu, aby mě vydala," řekl Svoboda. "Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc," dodal člen ODS. Upozornil, že soudní senát potrestal jeho a další čtyři obžalované, ačkoliv zároveň připustil, že nic neudělali a nic tím nezískali.

Hudeček s rozsudkem také nesouhlasí. Vznik kauzy opencard považuje za politický záměr, který bylo třeba nějakým způsobem dotáhnout do konce.  "Byla jakási vnitřní potřeba této skupiny prokázat, že to celé má nějaký smysl. Musím říct, že to, co tady u soudu z úst pana soudce zaznívalo, spíše prokazuje, že to žádný smysl nemá. Na druhou stranu chtít po relativně omezených lidech, aby měli určitý nadhled, je něco, co může být zbožným přáním, ale asi se nestane hned tak," konstatoval Hudeček.

Podle obviněných leží vina na Bémovi

Pětice odsouzených svým jednáním údajně způsobila hlavnímu městu škodu nejméně 17,7 milionu korun. Nepravomocný rozsudek uložil každému z odsouzených zaplatit Praze 40 tisíc korun s úroky, se zbytkem nároků odkázal soud město do civilního řízení.

Zproštění viny se týká i stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Všichni obvinění, kterým hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články