Zpět na články

Soud poslal do vazby Peltu i náměstkyni ministryně. Šlo jen o lobbing, říká Pelta

Žalobci poslali do vazby předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu i náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou. Jsou obviněni v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství. 

Soud v pátek  rozhodne, zda půjde předseda FAČR Miroslav Pelta do vazby Soud v pátek rozhodne, zda půjde předseda FAČR Miroslav Pelta do vazby, zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Podle žalobce i soudu panují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost. Peltův právník Bronislav Šerák při odchodu ze soudní budovy s novináři nehovořil. 

Vedle Pelty a Kratochvílové čelí obvinění i bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza. Obviněna má být také Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek projedná uvalení vazby. 

Kratochvílová přišla v pátek o své funkce. Podle vedoucí tiskového oddělení ministerstva školství Kláry Bílé bude  s platností od úterý 9. května odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra také Zdeněk Bříza. 

Podle informací serveru Seznam.cz se náměstkyně Kratochvílová domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

"Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů. Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého policie zadržela, ale neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Bříza.

Pelta vinu popírá, jeho advokát Bronislav Šerák oznámil, že šlo o jakýsi lobbing a jeho klient prý nejednal, proto aby se obohatil. 

Nešlo podle něj o peníze pro FAČR, ale obecně pro sport. Pelta je totiž zároveň místopředsedou České unie sportu a působí i v olympijském výboru. "Klient nevyjednával za FAČR, už vůbec ne za sebe, ale jako statutární zástupce svazů, jako představitel sportovních spolků. Měl lobbovat o co největší peníze pro celý sport," řekl Šerák.

Kratochvílová i Březina přišli o funkce 

Ve středu policie zasahovala kromě sídla FAČR na Strahově a ministerstva školství i na pražském magistrátu, kde zadržela zastupitele Karla Březinu (ČSSD), u něhož dnes státní tajemník ministerstva Jindřich Fryč rozhodl o ukončení dohody o pracovní činnosti, a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou. Policie provedla razii také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní. Večer policie zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu kvůli zajištění důkazů. Policisté zadrželi celkem deset lidí, tři už propustili.

"Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," komentoval události právní zástupce ČUS Prokop Beneš.

Fotbalová asociace ČR ve čtvrtek pak odmítla, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla asociace v prohlášení.

Za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů. Navýšení vysvětluje změnou v loterijním zákoně.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články