Zpět na články

Státní zástupce obžaloval dva muže v souvislosti s MS v Liberci

Státní zástupce v pondělí obžaloval dva muže v souvislosti s předloňským libereckým mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Jde o bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala.

zdroj: Archiv

Čelí obžalobě z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, informoval dnes mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. Oběma mužům hrozí v případě uznání viny vězení od dvou do osmi let. Sporná zakázka souvisí s rekonstrukcí areálu vysokoškolských kolejí.

Bývalý rektor Technické univerzity v Liberci a jednatel soukromé firmy, která pro univerzitu zajišťovala investorsko-inženýrskou činnost včetně realizace výběrových řízení, čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 24,3 milionu korun bez žádné soutěže vítězi původní zakázky.

Celkové náklady činily přes 600 milionů korun

"Dle názoru obžaloby tímto jednáním obvinění úmyslně vyloučili ostatní možné soutěžitele," uvedl Hořín. Oslovená firma tím získala prospěch bezmála tři miliony korun. Hořín uvedl, že jde o jednu z kauz, která vyplynula z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, který se zabýval využitím státní dotace při rekonstrukci areálu kolejí.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů korun.

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za 112 milionů korun bez penále. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

Tagy: soud dluh Liberec

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články