Zpět na články

Stopněte část sankcí proti Íránu, nařídil soud v Haagu. Zda Bílý dům poslechne, není jasné

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Spojeným státům zrušit část protiíránských sankcí, a to těch, které ovlivňují humanitární dovoz a služby spojené s bezpečnostní íránského civilního letectví. USA letos zavedly nové sankce po vypovězení mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015. Íránci se v dohodě zavázali omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Prezident Donald Trump ale dokument kritizoval například s argumentem, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Americký prezident Donald Trump Americký prezident Donald Trump, zdroj: Profimedia.cz

Írán se na ICJ obrátil v červenci s odůvodněním, že USA rozhodnutím obnovit sankce porušily mezinárodní závazky, zejména íránsko-americkou smlouvu o přátelství z roku 1955. Pakt, který byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti, obě země uzavřely dlouho před íránskou islámskou revolucí, která zpřetrhala jejich vazby. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy od roku 1980.

V dnešním předběžném rozhodnutí soud, který je orgánem OSN a rozhoduje spory mezi státy, se uvádí, že Washington musí odstranit jakékoli překážky, plynoucí ze znovuzavedení amerických sankcí, které brání vyvážet do Íránu "léky a lékařská zařízení, jídlo a zemědělské komodity a náhradní díly a vybavení potřebné pro zajištění bezpečnosti civilního letectví". O tom, jak budou překážky odstraněny, může Washington rozhodnout sám, uvedl soud. Zároveň soud vyzval Írán i USA, aby se vyvarovaly jakéhokoli chování, které by "mohlo zhoršit či prodloužit spor".

Rozhodnutí soudu je právně závazné, zda se jím ale Bílý dům bude řídit, zatím není jasné. Podle AP lze očekávat, že při dalším řízení Spojené státy zpochybní jurisdikci ICJ a zopakují, že soud by neměl mluvit do záležitostí národní bezpečnosti.

Americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra na twitteru již napsal, že v tomto případě soud nemá žádnou pravomoc. Zároveň upozornil, že rozhodnutí ICJ se vztahuje pouze na omezený počet sektorů, nikoliv na veškeré americké sankce, jak by si Írán přál.

Írán naopak soudní verdikt uvítal. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru napsal, že rozhodnutí je "dalším selháním pro americkou vládu, která je závislá na sankcích, a vítězstvím spravedlnosti" a doplnil, že "mezinárodní společenství se musí společně postavit zákeřnému unilateralismu USA".

Ministerstvo zahraničí mezitím v oficiálním prohlášení uvedlo, že rozhodnutí soudu "opět prokázalo, že islámská republika má pravdu a americké sankce vůči lidu a občanům naší země jsou nelegální a kruté". Státní televize informovala o "vítězství Teheránu nad Washingtonem u soudu v Haagu".

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články