Zpět na články

Stovky lidí protestují proti demolici památky, verdikt ministra je ale konečný

Proti plánované demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze protestují v centru metropole stovky nespokojených lidí. Protest zorganizoval Klub za starou Prahu. O možnosti zbourání budovy, která sousedí s hotelem Jalta, rozhodl ministr kultury Jiří Besser minulý týden.

zdroj: Mediafax

"Dům stojí v památkové rezervaci chráněné organizací UNESCO a měl by tedy být pod nejpřísnější památkovou ochranou. Jenže, jak se ukázalo, v Praze památková rezervace ani UNESCO nic neznamenají," řekl jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel.

Ministr respektuje doporučení

Kauza podle něj do budoucna otevírá cestu dalším demolicím. "Bojím se, že zbouráním tohoto domu budou prolomeny limity developerské těžby v památkové rezervaci," doplnil. Podle Biegela se k protestu, který na internetu organizuje Klub za starou Prahu, k dnešnímu dni připojilo už 10.000 lidí.

Ministr Besser své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chtěl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla umožnit demolici nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována.

Verdikt ministra je ale konečný a nelze se proti němu odvolat. Investor nyní musí požádat stavební úřad Prahy 1 o demoliční výměr. Zda jej dostane, není zatím jisté.

Tagy: UNESCO besser demolice

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články