Zpět na články

Svět se chystá na příchod roku 2012, první bude slavit Samoa

S nadcházejícím příchodem roku 2012 začínají lidé po celém světě slavit. Jako první se letos připravují obyvatelé státu Samoa a ostrovů Tokelau, kteří změnou časového pásma přešli ze čtvrtka rovnou do soboty.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Lidé se již od rána shromažďují na pobřeží v australském Sydney, aby si zabrali nejlepší místo ke sledování ohňostroje nad proslulým mostem Harbour Bridge, uvedla agentura AP.

Čtěte více: Obyvatelé Samoy přeskočí pátek a hned oslaví Silvestra

Samoané oslavili změnu časového pásma, kterou se zařadili do stejné oblasti jako jejich hlavní obchodní partneři Austrálie a Nový Zéland, smrští ohňostrojů. Veselí poté plynule přešlo k oslavám posledního dne. V zemi se koná řada akcí, policie ale doposud nezaznamenala žádné problémy.

Australané se museli vyrovnat s povodněmi

Obyvatelé a návštěvníci Sydney se mohou těšit z tématu s názvem Time to dream (Čas snít), který je provede silvestrovskou nocí do roku 2012. Mnozí Australané považují zvolené téma za vhodné po náročném roce, kdy se museli vyrovnat s rozsáhlými povodněmi.

Také Japonci, kteří prožili náročný rok s katastrofickým zemětřesením a ničivou přívalovou vlnou cunami, vzhlížejí k novému roku s nadějemi. Očekává se, že Japonci dnešní den věnují návštěvám chrámů, svatyň a dalších posvátných míst, kde pronesou první modlitby k nadcházejícímu roku. Chrámové zvony v této asijské zemi nový rok uvítají 108 údery, které mají očistit svět od všeho špatného a které mají lidem přinést štěstí.

V Hongkongu připraven ohňostroj za milion dolarů

V Hongkongu je připraven čtyřminutový ohňostroj za milion dolarů, který osvětlí nebe nad slavným přístavem Victoria Harbour. Očekává se, že světelnou podívanou si nenechá ujít přes 400.000 lidí.

Mistr tradičního čínského učení Feng-šuej Raymond Lo se domnívá, že svět prožije lepší rok, než byl ten současný. Rok 2012 je podle něj spojen s oceánskou vodou, která představuje energii a která zbavuje starých zlozvyků a závislostí. Prý také znamená laskavost a velkorysost a ochotu rozdělit se s druhými.

Tagy: ohňostroj Sydney samoa

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články