Zpět na články

Tady končí legrace. Coca-Cola v Rusku zavře polovinu závodů

Co se může zdát, jako další boj za svobodu světa, je nejspíš jen čistý finanční důsledek ztrátového trhu. Gigant Coca-Cola zavře v Rusku dvě ze čtyř továren na výrobu džusu. Práci ztratí zhruba 1 000 lidí, roční kapacita výroby klesne o 560 milionů litrů.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

Závody, které provozuje ruská divize Nidan, se mají zavřít od 1. června. "Trh s džusy loni klesl o pět procent a výkon divize Nidan byl horší, než výkon celého trhu," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Vladimir Kravcov. Podle něj Coca-Cola zvažovala zavření závodů již nějaký čas a rozhodnutí o jejich uzavření učinila loni. Závody se nacházejí v Moskevské oblasti a v Novosibirsku.

Coca-Cola koupila výrobce džusů Nidan v roce 2010 za 276 milionů USD (5,4 miliardy Kč). Nidan byl v té době čtvrtým největším výrobcem džusů v Rusku s podílem na trhu 13 procent. Podle ruské agentury Itar-Tass se však Coca-Cole nepodařilo udržet konkurenceschopnost firmy a podíl Nidanu na trhu v roce 2011 klesl na devět procent a následující rok pak na 6,9 procenta.

Coca-Cola vlastní v Rusku také výrobce džusů Multon, kterého koupila v roce 2005. Ten má dva závody s celkovou roční kapacitou více než 790 milionů litrů a převezme část výroby džusů firmy Nidan.

Tagy: Rusko nápoj Coca-Cola

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články