Zpět na články

TOP 09 přijde o volební trumf. Blanka nebude hotová včas

Praze v čele s TOP 09 hrozí, že nestihne otevřít tunelový komplex Blanka v plánovaném termínu před komunálními volbami a získat tak politické body. Politici sice slíbili, že se problematickým tunelem první řidiči projedou na přelomu září a října, ale dodavatel technologické části tunelu, firma ČKD Praha tvrdí, že na zbývající práci potřebuje ještě zhruba půl roku.

Tunel Blanka Tunel Blanka, zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Primátorův náměstek Jiří Nouza (TOP 09), který má v radě stavbu Blanky na starosti, se odpoledne se zástupci ČKD Praha DIZ sešel. Po schůzce ČTK řekl, že v debatě obě strany našly cestu a že jejich společným cílem je dokončit Blanku co nejrychleji. Nouza dodal, že bude usilovat o to, aby se Blanka otevřela do začátku října. 

Stavbu důležité dopravní stavby, která bude městskou pokladnu stát více než 36 miliard korun, schválila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Náklady se ale v průběhu let navýšily o několik miliard. Současné vedení města tvrdí, že hledá zákonnou cestu, jak problematické faktury proplatit. Vede proto arbitráž se stavební firmou Metrostav, která je podle rozhodčího soudu povinna dokončit stavební část tunelu do konce září. 

Tlak na termín otevření je obrovský

K soudu Praha půjde i se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). Zprovoznění tunelu původně plánované na rok 2011 se proto už několikrát odložilo. 

Podle našich informací panují kolem aktuálního termínu otevření silné politické tlaky. Praha přesný termín oficiálně nesdělila, podle neoficiálních informací se mluvilo o 4. říjnu. Vládnoucí TOP 09 by se totiž hodilo spustit provoz v Blance ještě před volbami, které se uskuteční 10. a 11. října. Političtí konkurenti ale podle zdrojů z pražské politiky usilují o to, aby TOP 09 slavnostně přestřihnout pásku nestihla. 

Firma ČKD v minulosti uzavřela s Prahou smlouvu na práce zhruba za pět miliard korun. V dopise, který na začátku týdne poslala magistrátu, píše, že jí Praha dluží 550 milionů korun. Praha navíc dlouho otálela se zadáním zakázky na stavbu velínů, bez kterých provoz v Blance nemůže začít. A ČKD nyní tvrdí, že plánovaný termín nestihne. Už dřív se mluvilo o tom, že na práci potřebuje zhruba půl roku. Což by znamenalo dokončení Blanky zřejmě až na přelomu roku. 

Tagy: Praha TOP 09 tunel Blanka

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články