Zpět na články

Trump nakonec ustoupil a uctil zesnulého McCaina

Americký prezident Donald Trump podlehl tlaku médií a veřejnosti, když po dlouhém mlčení vzdal úctu senátorovi Johnu McCainovi, který před několika dny zemřel. Bílý dům znovu vyvěsil vlajku na půl žerdi a Trump vyzdvihl McCainovy zásluhy. Mezi oběma dlouhodobě panovaly spory.

Americký prezident Donald Trump nechal znovu stáhnout americkou vlajku na Bílém domě na půl žerdi Americký prezident Donald Trump nechal znovu stáhnout americkou vlajku na Bílém domě na půl žerdi, zdroj: Profimedia

Trump se ocitl pod tvrdým tlakem nejen médií, ale i politiků jak z demokratického, tak republikánského tábora, když v sobotu pouze na twitteru zveřejnil krátkou neosobní zprávu, v níž vyjádřil soustrast rodině senátora za stát Arizona.

Do pondělního večera pak na dotazy novinářů a po četných výzvách politiků i válečných veteránů nakonec svolil ke zveřejnění písemného prohlášení. "Navzdory našim sporům v politice si vážím služby, kterou senátor John McCain vykonal pro naši zemi," uvedl. Poté při setkání s představiteli evangelické církve dodal, že soucítí s McCainovou rodinou a znovu ocenil senátorovy zásluhy.

McCain byl během války ve Vietnamu válečným zajatcem a v roce 2008 neúspěšně kandidoval v amerických prezidentských volbách. O uplynulém víkendu prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku. Platil za jednoho z nejrespektovanějších členů Kongresu a experta na zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku.

Také ostře kritizoval Trumpa už během poslední předvolební kampaně i po jeho nástupu do prezidentské funkce. Trump mu nemohl nic z toho zapomenout.

Smuteční ceremonie k uctění památky Johna McCaina začnou ve středu, kdy by se senátor dožil 82 let.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články