Zpět na články

Turisté znesvětili horu. Zemětřesení byla její pomsta, tvrdí malajsijská vláda

Páteční zemětřesení o síle šest magnitudy na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu má na svědomí nejméně 11 obětí. Po dalších osmi turistech, kteří se měli na hoře v době zemětřesení nacházet, se stále pátrá. Úřady už mají ale jasno, co přírodní katastrofu způsobilo. Hora se podle nich pomstila za to, že se na ní minulou neděli skupinka cizinců fotila nahá. Turisté znesvětili horu. Zemětřesení byla její pomsta, tvrdí malajsijská vláda.

Při zemětřesení na malajské hoře Kinabalu  zemřelo nejméně 11 lidí Při zemětřesení na malajské hoře Kinabalu zemřelo nejméně 11 lidí, zdroj: Profimedia.cz

Přístup na Kinabalu bude tři týdny uzavřen, aby mohly být napraveny následky zemětřesení, řekl malajsijský ministr turistiky Masidi Manjun.

První informace mluvily o dvou mrtvých. Více než stovka osob, včetně cizinců, zůstala celý pátek a část noci na dnešek kvůli zablokované sestupové trase na čtyřtisícovém horském velikánu uvězněna. Po půlnoci místního času se skupina 137 lidí dostala do bezpečí. Těla obětí se záchranáři pokusí letecky přepravit z hory, uvedl ministr Manjun, transport ale podle něj může komplikovat špatné počasí. Pátrací a záchranné akce se podle něj účastní 60 záchranářů a čtyři vrtulníky.

Podle úřadů si otřesy půdy vyžádaly smrt místního horského vůdce a dvanáctileté singapurské dívky. Zbývajících devět obětí zatím nebylo identifikováno, řekl dnes na tiskové konferenci policejní mluvčí.

Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy a pády kamenů, které zatarasily cestu dolů 137 turistům. Ti byli nuceni strávit část dnešní noci na svahu hory, kde teplota klesá v nočních hodinách k nule stupňů Celsia.

Počáteční snahy přeživší urychleně evakuovat nebyly úspěšné, protože vrtulníky nemohly na hoře vysoké 4095 metrů kvůli špatnému počasí přistát. Na pomoc turistům se vydali zaměstnanci místního přírodního parku a 32 horských vůdců a dnes ve 2:50 místního času (pátek 20:50 SELČ) je dopravili do bezpečí.

Místopředseda vlády státu Sabah podle agentury AP označil za viníky tragédie na Kinabalu skupinu deseti cizinců, kteří "projevili neúctu vůči svaté hoře", když se minulou neděli fotografovali na jejím vrcholku nazí. K "usmíření ducha hory" bude prý proveden speciální rituál.

V této skupině turistů byli údajně mimo jiné dva Kanaďané, dva Nizozemci a jeden Němec. Podle policejního šéfa státu Sabah je pět z desítky "provinilých" cizinců stále ještě v Malajsii a bude jim znemožněno ze země odcestovat. Budou prý zadrženi kvůli přečinu "hrubé nemravnosti".

Podle agentury Reuters byli v době zemětřesení na hoře turisté z 16 zemí - kromě 117 Malajsijců a 38 Singapuřanů také Američané, Nizozemci, Britové, Francouzi, Australané a také turisté z Belgie, Thajska, Filipín, Kazachstánu, Indie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Dánska a Číny. Z nich 52 se dostalo dolů již dříve v pátek.

Otřesy půdy vycházely z hloubky deseti kilometrů a měly epicentrum ve státě Sabah na ostrově Borneo, 54 kilometrů od zmíněné hory. Zemětřesení poničilo turistické chaty a další zařízení na hoře Kinabalu. Kvůli otřesům se také na hoře odlomila část skalního útvaru známého pod názvem Oslí uši.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články