Zpět na články

U libyjského pobřeží už hlídkují lodě NATO

U libyjského pobřeží začaly hlídkovat lodi Severoatlantické aliance s cílem prosadit zbrojní embargo, jež na Libyi uvalila OSN. V bruselském sídle aliance to podle agentury AP oznámil kanadský brigádní generál Pierre St. Amand.

zdroj: Archiv

Britský premiér David Cameron současně řekl, že logistickou podporu úsilí o ochranu libyjských civilistů poskytnou Kuvajt a Jordánsko.

Diplomaté v Bruselu podle AP také sdělili, že se postupně vynořuje dohoda, jak by NATO mělo převzít odpovědnost za bezletovou zónu, jež byla nad Libyí vyhlášena. Francouzští ministři François Baroin a Alain Juppé řekli, že NATO bude mít v libyjské operaci jen technickou roli, nepovede ji politicky.

Ministr obrany Juppé po schůzi vlády řekl, že NATO nebude mezinárodní koalici v Libyi "politicky pilotovat", ale bude působit jako "nástroj plánování a operačního vedení" při prosazování bezletové zóny nad Libyí.

Francie se bála, že se zapojení NATO nebude líbit Arabům

Vláda zasedala pod vedením prezidenta Nicolase Sarkozyho, který si přičítá hlavní zásluhu na zahájení ozbrojené operace, jejíž proklamovaný cíl je ochránit libyjské civilisty před útoky sil libyjského vládce Muammara Kaddáfího.

Francouzský list Le Figaro v úterý napsal, že nepřiznávaným cílem je ukončení Kaddáfího vlády. Francie byla proti zapojení aliance do operace z obavy z nepříznivých důsledků, jaké to může mít na postoj arabských zemí k této akci. Proti bylo také Turecko, další členská země aliance, podle kterého letecké údery na Libyi překročily rámec rezoluce Rady bezpečnosti o nutnosti chránit libyjské civilisty.

Námitky obou zemí byly ale podle amerických činitelů překonány, napsala agentura Reuters. Podle zdroje z NATO, na nějž se odvolává agentura AFP, poskytlo Turecko pro operaci s cílem prosadit zbrojní embargo jednu ponorku a pět dalších plavidel.

Odlišné výklady USA a Francie

AFP dále napsala, že Paříž a Washington prezentovaly každý jinak dohodu, jíž v úterý ohledně zapojení NATO do libyjské operace dosáhly. Podle Bílého domu se USA, Francie a Británie shodly, že NATO může hrát ve velení vojenské operace mezinárodní koalice v Libyi "klíčovou roli".

Úřad francouzského prezidenta tento výraz nepoužil a oznámil pouze, že Sarkozy a americký prezident Barack Obama "se dohodli na modalitách použití velících struktur NATO na podporu koalice", napsala AFP.

Britský premiér Cameron řekl, že na prosazování zákazu letů nad Libyí se nyní podílí přes 150 letounů z jedenácti zemí a logistickou podporu snahám o ochranu libyjských civilistů poskytnou také "země jako Kuvajt a Jordánsko".

Tagy: NATO lode Libye

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články