Zpět na články

Ukrajinský boxer Vitalij Kličko bude kandidovat na prezidenta

Ukrajinský opoziční vůdce a mistr světa v boxu Vitalij Kličko dnes oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Ve volbách v březnu roku 2015 se postaví současné hlavě státu Viktoru Janukovyčovi. Informovala o tom agentura AFP. Podle nedávných průzkumů je vůdce strany UDAR v zemi již populárnější než nynější prezident.

Vitalij Kličko Vitalij Kličko, zdroj: Getty Images

"Budu prezidentským kandidátem," oznámil Kličko v ukrajinském parlamentu. Slavný boxer žije střídavě v Německu a na Ukrajině a objevily se již hlasy, že právě kvůli tomu nemůže ve volbách kandidovat. Podle ukrajinských zákonů musí kandidát na prezidenta žít v zemi nejméně deset let. Kličko ale tvrdí, že legislativu neporušuje. Jak opoziční předák uvedl, je ukrajinským občanem a má zároveň i právo žít v Německu.

Podle průzkumu veřejného mínění, který byl na Ukrajině proveden v květnu, Kličko přeskočil v oblíbenosti prezidenta Janukovyče. Pokud by se volby konaly v té době, boxerovi by dalo hlas 15,9 procenta dotázaných, zatímco pro současnou hlavu státu by hlasovalo 14,3 procenta respondentů.

Rozdíl to sice není nijak velký, avšak trend hovoří také ve prospěch Klička. Ve srovnání s loňskou červnovou sondáží si totiž opoziční politik polepšil o sedm procentních bodů. Na druhé straně Janukovyč si o tři pohoršil.

Volby ukrajinského prezidenta se mají konat v březnu roku 2015. K vítězství v prvním kole musí některý z kandidátů získat více než 50 procent hlasů. Pokud se tak nestane, utkají se ve druhém kolem dva nejúspěšnější účastníci z kola prvního.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články