Zpět na články

Ukrajinští lékaři v Česku musejí do jednoho roku udělat zkoušku, nebo odejít

Ministerstvo zdravotnictví a Asociace krajů společně našli kompromisní řešení ohledně ukrajinských lékařů, kteří pracují v rámci českých nemocnic díky projektu Ukrajina. Lékaři musejí do jednoho roku složit aprobační zkoušku, nebo budou muset odejít. Úspěšnost u zkoušek se přitom pohybuje kolem deseti procent. Projekt, který pomohl doplnit chybějící lékaře v krajích, se dostal pod vlnu kritiky českých zdravotníků, protože obcházel nastavené pravidla.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: ThinkStock

Kdyby lékaři nepřišli do Česka díky projektu Ukrajina, museli by dříve, než začnou samostatně léčit pacienty, absolvovat půlroční praxi pod dohledem a složit odborné zkoušky v češtině. Ministerstvo jim může podle zákona dát roční odklad, který teď vztáhne na ukrajinské lékaře, kteří už v Česku jsou.

"Řekli jsme ředitelům nemocnic a paní hejtmance, že musíme trvat na tom, aby si zkoušky dodělali," řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Podle něj byly dokonce případy, že lékař v Česku působil bez zkoušek i osm let. Zaměstnavatel v projektu mohl požádat o schválení konkrétního zaměstnance z Ukrajiny, který u něj měl pracovat.

Nedůvěryhodný ministr

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je trapné, že premiér před měsícem komorám něco slíbil a teď to po jednání s kraji mění. "Velmi mě mrzí, že ministerstvo zdravotnictví spoluorganizuje porušování zákona a pravidel EU," řekl Kubek. Považuje za nepřijatelné, že se po českých nemocnicích pohybují lékaři, u nichž nikdo neprověřil jejich vzdělání a schopnost česky se domluvit s pacientem.

České zdravotnictví se podle ministra bez pracovníků ze zahraničí neobejde. Stejný problém řeší i jiné státy, například v Německu chybí asi 50 tisíc zdravotních sester. "Bohužel pracovníky nemáme a migrace ze zahraničí funguje," dodal. Pro sestry projekt Ukrajina pokračuje, pro lékaře zatím z administrativních důvodů nebyl ukončen.

Desetiprocentní úspěšnost

"Máme tady asi 150 lékařů, kteří by se museli vrátit domů, a tím by byla ohrožena lékařská péče v některých nemocnicích," řekl po jednání premiér. Podle něj je situace nejhorší v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle Vildumetzové jsou za zajištění lékařské péče v regionech odpovědné kraje. "My se v současné době v našich nemocnicích bez ukrajinských lékařů neobejdeme," dodala. Působí podle ní například na interních odděleních, na která jsou pak navázaná další jako rehabilitace nebo následná péče.

Ministerstvo se chce zaměřit na změnu aprobační zkoušky. "Zkoušející lékaři by měli být lékaři z praxe, třeba primáři z okresních nemocnic. V současné době jsou tam hlavně z akademické sféry," dodal ministr. Úspěšnost u zkoušek je jen asi deset procent.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články