Zpět na články

USA k náletu na nemocnici: Odškodníme pozůstalé a zaplatíme opravu

Spojené státy si po náletu na nemocnici v afghánském Kunduzu, kterou provozovala organizace Lékaři bez hranic (MSF), sypou popel na hlavu. Pentagon slíbil, že rodiny 22 obětí odškodní a navíc zaplatí opravu nemocnice, kterou minulou sobotu omylem vybombardovali.

Na nemocnici organizace Lékaři bez hranic zaútočili Američané, šlo prý o omyl Na nemocnici organizace Lékaři bez hranic zaútočili Američané, šlo prý o omyl, zdroj: Lékaři bez hranic

"Ministerstvo obrany se domnívá, že je třeba vypořádat se s následky tragického incidentu v nemocnici Lékařů bez hranic v afgánském Kunduzu," uvedl  mluvčí Pentagonu Peter Cook, citovaný agenturou Reuters.

Americká armáda bude podle něj pracovat s těmi, kterých se bombardování dotklo, aby určila "vhodné platby".

Při útoku zahynulo 22 civilistů, mezi nimiž bylo 12 pracovníků MSF a deset pacientů. Okolnosti náletu prověřují americká a afghánská vláda a Severoatlantická aliance, MSF žádají nezávislé mezinárodní vyšetřování. Ve středu se MSF za incident omluvil americký prezident Barack Obama.

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell prohlásil, že nemocnice byla během bojů o Kunduz zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články