Dnes je pátek 19. dubna 2024., Svátek má Rostislav
Počasí dnes 8°C Slabý déšť

Ústecký primátor hájí svůj 'obchod století' vylhanou historkou o babičce a bytu

Ústecký primátor hájí svůj 'obchod století' vylhanou historkou o babičce a bytu
Petr Nedvědický na billboardu | zdroj: tohle je Ústí nad Labem

Primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO) nevybíravě zaútočil na opozičního zastupitele Martina Krska (PRO! Ústí). Ten ho kritizuje za obchod s pozemky v Krupce, při němž mělo město podle Reportérů ČT přijít o desítky milionů korun. Nedvědický teď obchod přirovnal k údajné "spekulaci" zastupitele Krska při privatizaci bytu v Ústí. Problém je, že nic takového se nikdy nestalo, píše Robert Malecký na webu Hlídací pes. 

"Řekněte mně, jaký je rozdíl mezi mnou a třeba panem Krskem, který si koupil v době privatizace bytového fondu byt s babičkou. Za 28 tisíc nebo za kolik. A nechal babičku spokojeně zemřít, nastěhoval se do něj a byt má dneska hodnotu 750 tisíc korun," osočil primátor zastupitele v rozhovoru pro studentský projekt UL debaty.


A pokračoval: "On jí nedal ani korunu, on dal tehdy městu 28 tisíc za kvartýr. Jaký je rozdíl mezi mnou, který si koupil od státu legálně pozemky, ten pozemek zušlechtil a následně prodal?"

Zde je třeba podotknout, že zušlechtění pozemku se týkalo především změny územního plánu, na kterou měli Nedvědického obchodní společníci, zejména tehdejší místostarosta Zdeněk Matouš, přímý vliv.

Co se před devíti lety v Krupce odehrálo, detailně popsali Reportéři ČT.

V roce 2009 oslovil pozemkový fond v Teplicích městský úřad v Krupce dotazem, jestli město bude nějakým způsobem využívat pozemky v přilehlé lokalitě Brkoslav. Pozemky byly v této době vedeny jako zemědělská půda. Město tehdy odpovědělo, že o pozemky zájem nemá.

"Ovšem během pár měsíců o tyto pozemky projevil zájem sám ten, kdo říkal, že je obec nechce. To znamená pan Matouš (tehdejší místostarosta, dnes starosta Krupky, pozn. red.) se svými kolegy," uvedl bývalý zastupitel Krupky Petr Maleček.

Těmito kolegy byli Jan Kandl a budoucí primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Za pozemky ve Vrchoslavi zaplatili pozemkovému fondu 338 tisíc korun. Zastupitelstvo v Krupce vzápětí začalo schvalovat změny v územním plánu a z luk se staly lukrativní pozemky.

Ty následně prodali firmě Investorsko inženýrská za téměř 43 milionů korun, tedy za 127násobek původní ceny. Postupné vyplácení peněz za pozemky podle kupní smlouvy firma podmínila tím, jak budou probíhat změny územního plánu. Ve smlouvě byly dokonce uvedeny konkrétní termíny.

Zdroj: I přes podezřelý obchod s pozemky se Petr Nedvědický zřejmě stane ústeckým primátorem, ČT, 13. 11. 2018

Ale zpátky do současnosti, příběhu s bytem a babičkou zastupitele Krska. Problém primátorovy historky je v tom, že se nic takového nikdy nestalo.

Martin Krsek nikdy žádný byt nevlastnil. Primátorem zmiňovaný byt si v první vlně privatizace, kdy se město zbavovalo tisíců bytů, odkoupila jeho babička s dědou poté, co v něm dvacet let bydleli. A po jejich smrti ho zdědila zastupitelova matka.

"Osobní útok Petra Nedvědického vůči mé osobě mne upřímně řečeno emočně rozhodil. Jeho forma je odporná, a navíc se ani nezakládá na pravdě," říká Krsek.

Dodává, že jediný jeho podíl v kauze "vyspekulovaného bytu" tkví v tom, že babičku v době svých studií často navštěvoval. "Možná z toho neznámý informátor nového primátora vydedukoval mylnou informaci, že jsem tam bydlel. Stanou se takto podlé metody v Ústí standardem při očerňování opozičních kritiků?" ptá se Krsek.

Od Nedvědického teď žádá veřejnou omluvu. "Pokud ji nedosáhnu na základě lidské domluvy, budu ji vymáhat právní cestou," říká Krsek.

HlídacíPes.org primátora oslovil se sadou dotazů – z jakých zdrojů čerpal, jaká jeho reakce na to, že se informace ukázala jako lživá, a zda se za svá tvrzení chystá omluvit. Primátor reagoval stručně: "K tématu se nebudu více vyjadřovat."

Z muzea ho nevyhodím 

Není to poprvé, co se primátor Nedvědický do svého kritika veřejně pustil.

Česká televize v listopadu odvysílala reportáž shrnující dění kolem pozemků v Krupce. V ní Martin Krsek řekl: "Jsme v situaci, kdy město Krupka mohlo získat 40 milionů korun pro svůj rozvoj a tady se prostě skupina lidí domluvila zneužít informace, zneužít postavení jednoho z nich, tedy vedení města. A tyhle peníze, které měly jít do veřejného sektoru, které měly jít do zušlechtění města Krupky, si vzali pro sebe a pan Nedvědický byl jeden ze tří aktérů této machinace."

Primátor reagoval skrytou hrozbou v rozhovoru pro Ústecký deník.

"Mrzí mě, že Martin Krsek prohlásil, že jsem Krupku okradl o 42 milionů, to je pomluva. Určitě se mu ale nebudu mstít tím, že bych ho nechal vyhodit z muzea, kde pracuje jako historik," řekl tehdy Nedvědický.

Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

 


Zdroje: