Zpět na články

Ústí nad Labem a Trmice vyhlásily bezdoplatkovou zónu na celém území

Město Ústí nad Labem a sousední Trmice vyhlásily bezdoplatkovou zónu na bydlení na celém území. Platit začne po 15 dní od vyvěšení na úřední desce. Novým žadatelům pak nebude možné přidělit doplatek na bydlení, informovala mluvčí magistrátu Romana Macová. Bezdoplatková zóna platí i ve velké části Mostu a dalších lokalitách na severu Čech. Obce se tím snaží zamezit obchodu s chudobou, kdy na lidech, kteří popírají doplatky, parazitují spekulanti.

Sklářská ulice v Ústí nad Labem Sklářská ulice v Ústí nad Labem, zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Opatření obecné povahy, kterým se vyhlašuje celé území Ústí nad Labem a Trmic za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, bylo vyvěšeno na úřední desce.

O doplatek na bydlení nepřijdou občané, kteří ho již pobírají ani v takovém případě, že mají nájemní smlouvu na dobu určitou a ta se pravidelně obnovuje. Bezdoplatková zóna se rovněž nedotkne objektů se zaregistrovanou pobytovou sociální službou, jako jsou domovy pro seniory, azylové domy a podobně.

O vyhlášení bezdoplatkové zóny na celé Ústí nad Labem požádalo minulé vedení magistrátu. Konstatovalo totiž, že ve městě jsou problémy se spekulativním skupováním bytů, které jsou pak pronajímány za ceny v místě neobvyklé, pronajímatelé parazitují na sociálně slabších skupinách obyvatel, které jiní ubytovat nechtějí. "Příjemci doplatku na bydlení nejsou nijak motivováni ke zlepšení vlastní situace a setrvávají dlouhodobě na podpoře prostřednictvím sociálních dávek," uvedli loni v září radní. Správní orgán všechny námitky proti vyhlášení opatření zamítl.

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti, či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím novela zákona o hmotné nouzi z roku 2017. V takové zóně pak noví žadatelé doplatek na bydlení nedostanou. Zóny se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se k tomu chystalo 88 obcí a měst ve 12 krajích vyjma Jihomoravského a Pardubického, uvedl loni v říjnu Institut pro sociální inkluzi (IPSI).

Ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, které tuto pravomoc obcím a městům dává, má ale své kritiky a u Ústavního soudu ho napadlo 17 senátorů. Omezení doplatků podle kritiků situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články