Zpět na články

V části Sýrie začalo dvoudenní příměří, má sloužit k jednání s rebely

Na západě Sýrie začalo ráno v několika městech platit dvoudenní příměří. Dohodly se na něm libanonské hnutí Hizballáh bojující na straně syrského režimu a radikálové z An-Nusry, který se hlásí k Al-Káidě. Příměří by mělo sloužit k jednání s rebely o tom, aby se stáhli z města Zabadání. 

V části Sýrie začalo dvoudenní příměří V části Sýrie začalo dvoudenní příměří, zdroj: Profimedia.cz

An-Nusra hlásí bojové úspěchy na severozápadě státu a ohrožuje tak už bezprostředně oblasti, v nichž žijí vládnoucí alávité.

Televize Hizballáhu Al-Manár oznámila, že příměří začalo platit v šest hodin ráno místního času (5:00 SELČ). Vyjednáno bylo na 48 hodin a týká se města Zabadání u hranice s Libanonem a vesnic Fua a Kafrajá v severozápadní provincii Idllib.

Zabadání leží poblíž dálnice spojující Damašek s Bejrútem a je považován za baštu sunnitských povstalců na syrsko-libanonské hranici. Armáda za podpory Hizballáhu počátkem července zahájila ofenzivu a ovládla jednu ze čtvrtí v západní části Zabadání. An-Nusra a její spojenci pak začali v odvetě za tuto ofenzivu v Zabadání bojovat o vesnice v Idlibu.

An-Nusra postoupila v posledních dnech v úrodné pláni Sahl al-Gháb na severozápadě. Právě toto území se snaží armáda ubránit a přeskupila své jednotky na další obrannou linii, aby se vyhnula dalším ztrátám.

Sever a západ Sýrie je domovem hlavně šíitů ze sekty alávitů, kteří Sýrii vládnou a k nimž patří také prezident Bašár Asad. Prezident v červenci přiznal, že se armáda potýká s nedostatkem lidí. Řekl, že v zájmu udržení strategických oblastí ustupuje z méně důležitých částí Sýrie.

Potvrdil tak názory analytiků, podle nichž se Sýrie začíná tříštit a Asad přestal mít kontrolu nad velkou částí státu. Podle ochránců lidských práv, kteří situaci sledují z exilu, Asad ztratil tři čtvrtiny státu, avšak stále drží velká města a oblasti s polovinou obyvatelstva.

"Každá armáda se nerada stahuje ze svých pozic, ale není třeba se obávat. Dobudeme je zpět, jako jsme to udělali předtím," sdělil nejmenovaný armádní zdroj agentuře Reuters.

Asi 60 kilometrů dlouhá pláň Sahl al-Gháb se rozkálá východně od pobřežního pohoří, v němž leží vesnice Kardáha, z níž pochází klan Asadů. Vojsko se nyní stáhlo ke své základně v Džarínu obývaném alávity. Podle syrské opozice je nyní v rukou rebelů asi 40 procent Sahl al-Ghábu.

Válka v Sýrii si za čtyři roky vyžádala více než 240 tisíc mrtvých, včetně životů 12 tisíc dětí, a donutila polovinu Syřanů utéci ze svých domovů. Boje propukly po krvavém potlačování pokojných protivládních demonstrací v březnu 2011.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články