Zpět na články

V kauze Janoušek - Bém se objevily nové informace. Nehoda v opilosti a vážné zranění

Policisté se dnes začali zabývat kauzou, která zatím nejvíc poodhaluje dosud jen v náznacích zmiňovanou propojenost české politiky s šedými podnikatelskými postavami v jejím zákulisí. Nahrávky telefonátů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška už několik dní zveřejňuje Mladá fronta Dnes (MfD), naznačují, že Janoušek výrazně ovlivňoval rozhodování nejen pražských politiků.

zdroj: Profimedia.cz

Janoušek se dnes ale shodou okolností ocitl nejblíže vězení nikoliv kvůli informacím z tajně nahraných telefonátů, ale kvůli tomu, že je podezřelý z nehody v opilosti, při které byla vážně zraněná jednapadesátiletá žena.

Kolize se odehrála v Praze 4. Janoušek prý narazil do jiného auta a poté i do řidičky, která se Janouška snažila zastavit. Řidič podle policie od nehody ujel, když byl dopaden, nadýchal přes 2,2 promile. Policisté již zahájili trestní řízení pro podezření z několika trestných činů.

"Myslím, že se stalo něco divného, až to budu vědět, tak vám to řeknu," prohlásil Janoušek do televizních kamer poté, co jej policisté zadrželi. S médii však dosud nepromluvil ani o podezřeních, že prostřednictvím svých konexí výrazně ovlivňoval dění na pražské radnici, prodeje pozemků či například výběr nového šéfa pražské Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Bém s Janouškem se oslovují "kotě"

Obsahem nahrávek jeho hovorů s Bémem, ale také s tehdejším vysokým úředníkem magistrátu Peterem Ďuricou, se podle policejního prezidenta Petra Lessyho už začali zabývat kriminalisté. Nahrávky, v nichž se Bém s Janouškem častují osloveními jako "kotě" či "mazánek", podle MfD pořídila legálně Bezpečnostní informační služba (BIS) v roce 2007, když mapovala aktivity významných českých lobbistů. O dva roky později se k nim měli dostat lidé z bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil nynější šéf poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných (VV) Vít Bárta.

Šéf BIS Jiří Lang dnes doručil poslancům z komise pro kontrolu tajné služby materiál k možnému úniku odposlechů přímo z jeho služby, který vyšetřuje inspekce BIS. Dokument je v režimu "důvěrné" a jeho obsah zatím není známý, poslanci se jím mají zabývat v úterý. Už o den dříve by se měla sejít pražská ODS. Její šéf a Bémův nástupce v křesle primátora Bohuslav Svoboda sdělil, že se ke kauze vyjádří právě až po tomto jednání. "Při svém nástupu jsem slíbil, že Prahu ozdravím, a dělám pro to maximum," uvedl primátor.

Celorepublikové vedení ODS, které se zatím ke kauze svého poslance Béma nevyjádřilo, by mohlo kauzu řešit v úterý. Premiér a předseda ODS Petr Nečas několikrát řekl, že věc pokládá za závažnou a chce o ní s Bémem hovořit.

ČSSD v souvislosti s nahrávkou, ve které se Bém s Janouškem baví o obsazení hlavní pozice v pražské pobočce VZP, oznámila, že bude prosazovat odvolání poslance Marka Šnajdra (ODS) z čela správní rady pojišťovny. Věci veřejné pak chtějí usilovat o sesazení ředitele VZP Pavla Horáka.

Další rozměr celé kauze kolem Janouška dnes ale dodala především dopolední dopravní nehoda lobbisty. Ten podle médií opilý řídil svůj vůz Porsche Cayenne a v Praze 4 narazil do osobního automobilu. Když řidička vystoupila a chtěla věc řešit, Janoušek ji údajně přejel. Žena je s vážnými zraněními na jednotce intenzivní péče v motolské nemocnici, její život však není ohrožen. Podnikatel ujížděl a poté i pěšky utíkal i policistům, kteří jej nakonec dostihli. Janoušek byl několik hodin na policii k podání vysvětlení, poté z policejní stanice odešel zadním vchodem.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články