Zpět na články

V ostravské nemocnici panuje strach a nejistota, stěžují si lékaři. Novému šéfovi nevěří

Někteří přednostové, primáři a jejich zástupci jsou znepokojeni děním ve Fakultní nemocnici Ostrava. Více jak 30 jich podepsalo petici, v níž poukazují na to, že důvěra v současného ředitele Evžena Machytku je narušena. Chtějí, aby byla v nemocnici odstraněna atmosféra strachu a nejistoty. Petici dnes zaslali i moravskoslezskému hejtmanovi Ivo Vondrákovi (ANO).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf ostravské nemocnice Evžen Machytka Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf ostravské nemocnice Evžen Machytka, zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Situací v nemocnici by se už v pátek měl v Ostravě zabývat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ředitel nemocnice se zatím nevyjádřil. 

Lékaři žádají změnu způsobu chování managementu nemocnice. Ostřejší jsou odbory, které volají přímo po změně ve vedení nemocnice. "Jestli ministr ředitele neodvolá, tak se bude pokračovat v bouřích," řekla předsedkyně nejsilnější odborové organizace v nemocnici Zuzana Sargová. Podle ní je situace ve zdravotnickém zařízení vypjatá a zaměstnanci očekávají změnu v čele nemocnice.

"Není žádná důvěra v současného ředitele, sliby nedodržel. Pokud by tu zůstal, tak opravdu nevím, jak by se ta důvěra obnovovala," řekla Sargová. Podle ní hrozí odchody zaměstnanců, zůstane-li vedení stejné.

Po únorové změně vedení Fakultní nemocnice Ostrava, kdy někdejšího ředitele a bývalého sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka nahradil Machytka, bylo odvoláno několik přednostů.

Nejprve ve funkcích skončili přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček, přednostka Ústavu patologie Jana Dvořáčková a přednosta interní kliniky Arnošt Martínek a před několika dny i přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Ondřej Šimetka, jehož odvolání vedení nemocnice zdůvodňovalo manažerským selháním. Jeho odchod ale zvedl vlnu nevole. Rozhodnutí vedení nemocnice kritizovaly odbory, ale i zaměstnanci nemocnice, politici i někteří odborníci či studenti Lékařské fakulty. V petici jeho návrat požadují i pacienti.

Šimetka by se do funkce zřejmě mohl vrátit během několika dní. Jeho návrat by měl údajně schválit přímo ministr s rektorem Ostravské univerzity Janem Latou. Informaci potvrdil i Šimetka.

"To, jaká vlna se zvedla ze strany pacientů, kolegů i ostatních přednostů je strašně zavazující a potěšující. Pro nemocnici to může být nový stimul, byť to co se stalo, je strašné. Přednostové ale ukázali, že se umí sjednotit a že jim strašně záleží na tom špitále," řekl Šimetka. Podle něj přednostům nemocnice není jedno, že před půlrokem pracovali ve funkční nemocnici a teď jsou v zařízení se spoustou problémů.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články