Zpět na články

V Rusku začala předvolební kampaň, Putin se projíždí na harleyi

Zveřejněním data příštích parlamentních voleb v ruském úředním věstníků dnes v zemi oficiálně začala předvolební kampaň, která vyvrcholí v neděli 4. prosince zápasem o obsazení 450 křesel ve Státní dumě. Nejmocnější ruský politik, premiér Vladimir Putin rozjel kampaň už v pondělí na srazu motorkářů u Černého moře, kam přijel se svým tříkolovým harleyem.

zdroj: Profimedia.cz

Do předvolební kampaně se zapojí sedm registrovaných politických stran, z nichž většina podle ruských médií dodá volbám jen zdání demokratické soutěže. Jednoznačným favoritem je Putinova vládní strana Jednotné Rusko, na ostatní možná zbude jen třetina mandátů.

Nově pětiletý mandát

Parlamentní volby budou letos zorganizovány podle upravených pravidel - novinkou je především prodloužení poslaneckého mandátu ze čtyř na pět let. Neparlamentní strany, které k účasti ve volbách musejí shromažďovat podpisy svých stoupenců, potřebují letos k registraci seznam nikoli 200.000, ale pouze 150.000 podpisů.

Práh stran pro vstup do parlamentu je v Rusku sedmiprocentní. Prezident Dmitrij Medveděv, který podle svého nedávného prohlášení v dolní parlamentní komoře postrádá větší zastoupení pravice, chce v budoucnu hranici pro vstup do parlamentu snížit. V červnu ohlásil návrh volebního zákona, který předpokládá snížení hranice z nynějších sedmi na pět procent.

Volební zákon se bude měnit

Už dnešní ústava sice stranám, které překonají pětiprocentní hranici, garantuje parlamentní účast. Budou ale zastoupeny jen jedním, nanejvýš dvěma poslanci. Se změnou volebního zákona Medveděv počítá pro příští volby v roce 2016.

Volby budou podle odhadů stát sedm miliard rublů (čtyři miliardy korun), ale šetřit na nich nebudou ani hlavní protagonisté. Ten nejdůležitější z nich - premiér Putin - zahájil volební kampaň už v pondělí večer v černomořském přístavu Novorossijsku.

Se svým oblíbeným tříkolovým motocyklem Harley Davidson se v čele kolony zapojil do přehlídky silných strojů, které defilovaly v místním přístavu před zraky 50.000 lidí. Akci zorganizovali členové nejmocnějšího ruského motorkářského sdružení Noční vlci, které Putin v projevu označil za své "bratry".

Putin chce ústavní většinu

Cílem Putinova Jednotného Ruska je získat nejméně dvě třetiny poslanců, což by straně umožnilo zachovat si ústavní většinu. Podle mnohých ruských komentářů Putin považuje parlamentní volby jen za předstupeň voleb prezidentských, které Rusko čekají příští rok v březnu. V nich je spolu se svým souputníkem Medveděvem považován za hlavního favorita. Kdo z nich se bude o nejvyšší kremelský post ucházet, mají oba politici v úmyslu sdělit voličům na podzim.

Tagy: kampaň parlament

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články