Zpět na články

V ukrajinském parlamentu má nejvíc poslanců Porošenko

Nejvíce poslanců v novém ukrajinském parlamentu, zvoleném na konci října, má uskupení hlavy státu, Blok Petra Porošenka, a to 132 mandátů. Na druhé příčce následuje Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka s 82 poslanci. Tyto předběžné součty už zahrnují výsledky z jednomandátových obvodů, kde je volena půlka zákonodárců.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Ukrajinský prezident Petro Porošenko, zdroj: Profimedia.cz

Na třetí příčce následuje Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového s 33 zákonodárci, proruský Opoziční blok s 29, populistická Radikální strana s 22 poslanci a strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové může počítat s 19 mandáty.

Volební systém na Ukrajině je smíšený: polovina ze 450 poslanců je volena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem.

Do sněmovny se tak díky úspěchu v jednomandátových obvodech dostanou i strany, které při hlasování podle stranických kandidátek nepřekonaly pětiprocentní práh. Například nacionalistická strana Svoboda má podle šéfa komise šest poslanců, radikální bojůvka Pravý sektor jednoho zákonodárce.

V koaliční vládě se nejspíš sejdou Prošenkův a Jaceňukův blok s dalšími, menšími stranami. Premiérem by se měl stát Jaceňuk, jehož strana v poměrné části hlasování zvítězila, když těsně předstihla Blok Petra Porošenka.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články