Zpět na články

V Ústeckém kraji vznikne speciální pořádková jednotka

V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka (SPJ) policie. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Útvar o síle kolem 200 lidí podle něho začne na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku, peníze na vznik SPJ prý přislíbil premiér Petr Nečas (ODS). Umístění jednotky v regionu se plánovalo již v minulých letech, dosud tomu ale bránil nedostatek financí. Policii ve Šluknovském výběžku kvůli napětí mezi většinovou populací a Romy v současnosti doplňuje více než pět desítek příslušníků SPJ z Prahy.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

"Jednotka (v Ústeckém kraji) byla plánovaná už od roku 2009, bohužel nikdy nevznikla kvůli finanční situaci. Finanční situace dnes není lepší. Je možná - nebo zcela určitě - ještě horší, ale situace nás prostě předběhla, a jednotka musí vzniknout za každou cenu. Peníze přislíbil pan premiér," uvedl Kubice.

Potřeba takovéhoto hlídkového útvaru je zcela na místě

"Dnešní události ve Šluknovském výběžku zcela jasně ukazují, že potřeba takovéhoto hlídkového útvaru, který je schopen řešit nenadálé zhoršení bezpečnostní situace, je zcela na místě," řekl k tomu dnes policejní prezident Petr Lessy. Aby byla jednotka funkční, měla by podle něho čítat 170 až 200 policistů.

Lessy již v neděli řekl, že policie nevybudováním speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji podcenila situaci. V minulosti byly podle něj stanoveny čtyři oblasti, kde by takové jednotky měly být. Dlouhodobě je jednotka v metropoli, další byly vybudovány v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Byl vybrán i Ústecký kraj, na vznik útvaru však chyběly peníze.

Speciální pořádkové jednotky znají občané především z jejich zásahů na nejrůznějších demonstracích nebo při doprovodech fotbalových fanoušků jako takzvané těžkooděnce. V popisu práce mají chránit bezpečnost lidí a majetku a zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost. Vedle bezpečnostních opatření bývají nasazovány i v případech mimořádných událostí, přírodních katastrof, průmyslových havárií nebo rozsáhlých pátracích akcí.

Tyto jednotky mají opravdu velmi kvalitní výcvik

V současnosti na severu Čech vypomáhají příslušníci pražské SPJ. Od 23. srpna mají až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Podle Lessyho je možné, aby se ve Šluknovském výběžku před vznikem nového útvaru střídali i policisté z dalších dvou speciálních jednotek. Pražští policisté do oblasti denně dojíždějí a slouží ve dvanácti až čtrnáctihodinových cyklech. "Není s tím problém. Tyto jednotky mají opravdu velmi kvalitní výcvik, jsou zvyklé na tyto situace," řekl novinářům Lessy.

Kubice také plánuje, že do oblasti Šluknovského výběžku vyšle odborníky ministerstva. Specialisté na projekty a legislativu se mají zřejmě již ve čtvrtek setkat s místními starosty a zástupci radnic.

Zástupci vnitra a Asociace krajů se dnes podle Kubiceho dohodli na průběžné spolupráci v oblasti legislativy, evropských projektů a vnitřní bezpečnosti. "My jsme byli dnes ujištěni, že, samozřejmě ještě s výhradou očekávání, jak dopadne personální situace na konci října, kdy budou známa čísla odchodů příslušníků sboru policejního a hasičského, by neměl být ohrožen přímý výkon služby," uvedl po jednání předseda asociace a hejtman Michal Hašek (ČSSD). Dodal, že by se v regionech neměly rušit policejní ani profesionální hasičské stanice. Podle hejtmanů by mělo být financování bezpečnostních sborů apolitické a vládní škrty by se neměly dotýkat rozpočtů policie a hasičů.

Napětí v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky

Napětí mezi většinovou populací a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že chudé lidi, především Romy, do oblasti sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později prý zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku.

Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály demonstrace zaměřené proti nepřizpůsobivým občanům, největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí. Další pochod proti nepřizpůsobivým se má odehrát v sobotu ve Varnsdorfu. Pozvánku na akci zveřejnilo na svém webu například hnutí Svobodná mládež, které ministerstvo vnitra ve své poslední zprávě o problematice extremismu v ČR označilo za neonacistické. Odpůrci akce se obávají násilností.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články