Zpět na články

Vláda 'vyladila' programové prohlášení. Studentům a důchodcům slibuje vlaky zdarma

Menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše schválila novou verzi programového prohlášení, návrh je oproti původnímu znění kratší a doplnila ho úvodní pasáž. Nově také zahrnuje slib vlaků zdarma pro důchodce a studenty. Menšinový kabinet s dokumentem předstoupí před Sněmovnu, až bude ve středu poslance žádat o důvěru. Premiér Babiš po jednání vlády uvadl, že programové prohlášení již zaslal předsedům sněmovních stran.

Ministři schválili změněné programové prohlášení Ministři schválili změněné programové prohlášení, zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V preambuli vláda hovoří o prioritách, mezi nimi jsou příprava změny systému penzí, evropská agenda, digitalizace státu, strategický investiční program, posílení bezpečnosti a reforma státu.

"Vypadly některé formulace, které se opakovaly a některé nadbytečné texty," uvedl Babiš na tiskové konferenci. Rozšířit program o železnici zdarma pro důchodce nad 65 let a studenty do 26 let se Babiš podle svých slov rozhodl během víkendu. Jde podle něj o ukázku toho, jak jeho kabinet chce pracovat pro lidi.

Babiš počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. "Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," uvedl. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Menšinová vláda je podle Babiše příležitostí, "aby byl kabinet akceschopnější a byl potlačen nesmyslný a škodlivý resortismus".

Babiš počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. "Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," uvedl. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat.

Kabinet také uvádí, že nebude do státní správy dosazovat politické nominanty, naopak státní správu otevře a odpolitizuje.

Ve sněmovně je vláda podle prohlášení ve snaze nalézt maximální možný konsenzus připravena do plnění svých priorit a programového prohlášení zapojit i odborníky opozice.

Návrh programového prohlášení kabinet upravil podle připomínek Svazu měst a obcí, zástupců seniorů a výsledků jednání tripartity, řekl premiér.

Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, je v upraveném dokumentu podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) zmíněno sociální bydlení a dostupné bydlení pro skupiny, jako jsou senioři a matky samoživitelky.

Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel v pondělí odpoledne na Úřadu vlády mimořádně. Ve středu, kdy ho představí sněmovně, jednání dolní komory začne v 10:00, o hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit. Avizoval už také, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše.

Největšími změnami v nové verzi programového prohlášení je možné připojištění na nadstandardní zdravotní služby, slib zákona o referendu a také záměr zpoplatnit vysoké školy pro "věčné studenty". Oblast vědy a výzkumu doznala v nové verzi jediné změny, a to vypuštění části o institucionální podpoře aplikovaného výzkumu. Vláda se také chce zasadit o důsledné dodržování principu transparentnosti v rozhodování o dotacích a veřejných zakázkách. Původní verze návrhu slibovala zákon o právu každého občana na internet, jako tomu je v Estonsku. V upravené verzi tato část chybí, stejně jako proklamace, že by měl být internet dostupný v každé chalupě.

Vláda nově slibuje zákon o všeobecném referendu, které je jedním z klíčových bodů programu hnutí SPD Tomia Okamury. SPD v minulosti uvedlo, že ministry nepodpoří kvůli programovým rozporům i personálním výhradám. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články