Zpět na články

Vojáci zdemolovali domy údajných vrahů tří mladých Izraelců. Má to odstrašit teroristy

Izraelští vojáci v neděli na západním břehu Jordánu zdemolovali domy Palestinců, podezřelých z červnového únosu a vraždy tří mladých Izraelců. Jeden z palestinských pachatelů byl zatčen, dva jsou stále na svobodě a Izraelci po nich pátrají. 

Zdemolovaný dům v pásmu Gazy (Ilustrační snímek) Zdemolovaný dům v pásmu Gazy (Ilustrační snímek), zdroj: Profimedia.cz

Izraelská armáda musela s demolicí domů čekat na rozhodnutí nejvyššího soudu, který odmítl trojí odvolání rodin údajných viníků. Vojenská technika dnes zničila dům Husámy Kavásmy a abú Áiši, bydliště Marvána Kavásmy dnes bylo zapečetěno. Armáda považuje demolice domů za odstrašující metodu pro teroristy. 

Trojice izraelských mladíků, která se vracela stopem ze západního břehu do Izraele, byla pohřešována od 12. června. Jejich těla se našla o několik týdnů později na západním břehu. 

11. července byl zatčen Husám Kavásma z Hebronu, další dva podezřelí Ámir abú Áiša a Marván Kavásma zůstávají na svobodě. Husám Kavásma se podle izraelských úřadů přiznal, že při únosu pomáhal tím, že zajistil od Hamasu peníze a nakoupil zbraně, které pak předal hledané dvojici. Zúčastnil se také ukrytí těl na pozemku, který předem zakoupil. 

Smrt tří mladíků vyvolala nové napětí mezi Izraelem a Palestinci a vyústila v měsíční vojenskou operaci v Pásmu Gazy, kterou nepřežilo na 2000 lidí. Izrael z únosu obvinil palestinské radikální hnutí Hamas, které se k akci nepřihlásilo, ale svou vinu ani nepopřelo. 

Tagy: Izrael demolice Gaza

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články